Şırnaklı öğrenciler teleskopla güneş tutulmasını izledi

Şırnaklı öğrenciler teleskopla güneş tutulmasını izledi

Şırnak’ta öğrenciler, parçalı güneş tutulmasını Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan teleskoplarla izledi.

Türkiye saati ile 12.40 ile 15.05 arasında yaşanan parçalı güneş tutulması için Şırnak’ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından, Cumhuriyet Meydanı’nda gözlem etkinliği düzenlendi.

Birçok okuldan çok sayıda öğrenci meydana gelerek uzay hakkında kitapları okuyup bilgi edindi,  kurulan çadırdaki sinevizyon gösterisini izledi.

Ardından öğrenciler, sıraya girerek kurulan iki teleskop ile gerçekleşen parçalı güneş tutulmasını izledi. Öğrenciler ilk defa güneş tutulması izlemenin heyecanını yaşadı.

“Tarihi bir olaya eşlik etsinler istedik”

İl Milli Eğitim AR-GE birimi çalışanı Erdinç Erdem Bakkal, 3 yıldır kentte astronomi etkinlikleri düzenlediklerini ifade ederek, “Bir gece bir de gündüz gözlemi gerçekleştiriyoruz. Gündüz gözleminde güneşi gözlemliyoruz. Bugün anlamlı bir gün. İstedik ki öğrencilerimiz tarihi bir olaya eşlik etsinler ve bilimin doğasını bu şekilde kavrasınlar, heyecanını yaşasınlar.” dedi.

8’inci sınıf öğrencisi İslam Acar, arkadaşlarıyla etkinliğe katıldıklarını ifade ederek, “Çok güzeldi. 2027’ye kadar tekrar bekleyeceğiz. Teleskoplar ile baktık. Güneş tutulması çok güzel bir olay.” diye konuştu.

“Sanki bir şey güneşi ısırıyormuş gibi geliyordu”

6’ncı sınıf öğrencisi Havva Kadırhan ise güneş tutulmasını ilk defa gördüğünü ifade ederek, “Çok heyecanlıydım. Öğretmenimiz herkesi getirdi buraya. Kitaplardan da biraz gördük. Az önce izlerken de sanki bir şey güneşi ısırıyormuş gibi geliyordu. Küçük bir nokta gibi gözüküyordu.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Askerlik yerleri ne zaman açıklanacak? 2022 Kasım ayı celp ve sevk tarihleri..

Askerlik yerleri ne zaman açıklanacak? 2022 Kasım ayı celp ve sevk tarihleri..

Askerlik yerlerinin ne zaman belli olacağı sosyal medyada gündeme geldi. İşte merakla beklenen Kasım ayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir