Sigara içerken üflenen hava, koronavirüsün bulaşma riskini artırıyor

Sigara içerken üflenen hava, koronavirüsün bulaşma riskini artırıyor

Uzmanlar, sigara gibi ürünler içilirken, içen kişi maskesini çıkardığı için virüs bulaşma riskinin yükseldiğini belirtiyor.

Son dönemde yeniden artışa geçen koronavirüs salgınına karşı sıkı tedbirler alınmaya başladı.

Bunların başında cadde, sokak, meydan ve duraklarda sigara içme yasağı geliyor.

Tütün ve tütün ürünleri kullananların, soludukları havayı normalden farklı olarak dışarı üflemeleri nedeniyle daha uzağa yayılan virüs ve partiküllerin koronavirüs bulaşı riskini artırdığı bildirildi.

SİGARA KULLANIMI TEDAVİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sigara içme yasağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilimsel çalışmalarla, başta sigara olmak üzere tütün ürünü kullanımının birçok hastalık gelişiminde etkili olduğunu, tedaviyi olumsuz etkilediğinin ortaya konulduğunu vurgulayan İlhan, “Sigara içmenin pek çok sağlık sorununa neden olduğu, bugün tıp dünyası tarafından kanıta dayalı olarak ortaya konmuş bir durum.” dedi.

RİSKİ ARTIRAN DURUMLAR

İlhan, koronavirüsle mücadele sürecinde birçok tedbir kararının hayata geçirildiğini, 11 Kasım’da İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere gönderilen “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelgeyle vatandaşların yoğun bulunduğu cadde ve sokaklar, meydanlar ve toplu taşıma araçlarının duraklarında sigara içmenin yasaklandığını hatırlattı.

Bu yasakla koronavirüs bulaşı riskinin azaltılmasının hedeflendiğini dile getiren İlhan, şunları kaydetti:

“Bu tür yerlerde sigara gibi ürünler içilirken, içen kişi maskesini çıkardığı için kendisine virüs bulaşma riskini artırıyor. Bunun yanı sıra kişi koronavirüs pozitifse doğrudan çevresindekilere virüs bulaşmasına ve hastalığın yayılmasına neden oluyor. Çevredeki kişiler de maske takmamış ise olası risk daha da artıyor.

 

“DAHA FAZLA KİŞİ ENFEKTE OLUYOR”

En önemli noktalardan biri ise sigara içen kişi, nefesini dışarıya normal solunum havasını dışarı vermekten farklı olarak, üflediği için virüs ve partiküller daha uzağa ulaşıp, daha fazla kişiyi enfekte edebiliyor.”

İlhan, 65 yaş ve üzeri ile akciğer ve kalple ilgili kronik hastalığı bulunan kişiler ile çocukların, sigara dumanındaki zararlı maddelerden daha fazla etkilendiğine işaret etti.

“SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

Yasak kararının, koronavirüsün önlenmesine fayda sağlayacağını, aynı zamanda bağımlılarının da daha az sigara tüketmesine katkıda bulunacağını ifade eden İlhan, “Bu, sigarayı bırakmak için de önemli bir fırsat olacaktır. Unutulmamalı ki sigara kullanımı insanı ölümle burun buruna getiren bir alışkanlıktır ve kişiyi bağımlı kılmaktadır. Hayattaki bağımlılığımız sigara yerine yaşama sevincimiz olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

“ARA TATİLDE İL DIŞI SEYAHAT YAPILMAMALI”

Okulların ara tatile girmesiyle virüs yayılım hızının azaltılabileceğini, ancak bunun çocukların sokaklar veya alışveriş merkezleri yerine evlerinde vakit geçirmeleriyle mümkün olacağını dile getiren İlhan, “Çocukların evde kalması, dışarı çıkacaklarsa AVM ve kalabalık meydanlara gitmemeleri önem taşıyor.” dedi.

İlhan, dışarı çıkılması halinde ise mutlaka fiziksel mesafe ve maske kuralına uyulması gerektiğini vurgulayarak, “Mümkünse dışarı çıkmamakla birlikte, çıkılması halinde temiz hava girişi olan yerlerin tercih edilmesi önemli.  Öte yandan il dışı seyahat yapılmamalı. Evlerde çocuklar bir araya gelmemeli. Mümkün olduğunca büyüklerin ziyaretinden kaçınmalı.” uyarılarında bulundu.
Kaynak: www.ensonhaber.com

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Tokat’ta devrilen tırda boğalar yola kaçtı, yakalamak kolay olmadı

Tokat’ta devrilen tırda boğalar yola kaçtı, yakalamak kolay olmadı

Devrilen tırdan kaçarak yola çıkan boğalar güçlükle kontrol altına alınarak, başka bir tıra yüklendi. Tokat-Sivas …