Maske, mesafe ve hijyen, koronavirüsten korunmada hayati öneme sahip

Maske, mesafe ve hijyen, koronavirüsten korunmada hayati öneme sahip

Koronavirüse karşı mücadelede sosyal mesafe kuralı ve temizlikle birlikte maske kullanımı, en önemli tedbirler arasında yer alıyor.

Koronavirüs salgını, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de artış eğilimine girdi.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs bilgilendirme sayfasında yer alan tabloya göre, en son 6 Mayıs’ta 2 bin 253 olan günlük hasta sayısı, 2 Haziran’da 786’lara kadar düşmüşken aylar sonra 19 Ekim’de tekrar 2 bini aştı, 13 Kasım’da ise 3 bin 45 olarak tespit edildi.

VAKALAR ARTIYOR

ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde koronavirüs tespit edilen kişi sayısı, çok yüksek rakamlara çıkmaya başladı.

15 Kasım verilerine göre, dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 54 milyonu geçti.

TEDBİR KARARLARI HAYATA GEÇİRİLİYOR

Bilim insanlarının, “yaz mevsiminin bitmesiyle açık hava yerine kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirilmesinin, virüsün yayılım riskini artıracağı” öngörüsü, tüm ülkelerde vaka artışlarında kendini gösterdi. Temaslı kişilerin karantina kuralına uymaması, kuralına uygun maske takılmaması, hijyenin sağlanmaması, kapalı mekanlarda uzun süre vakit geçirilmesi gibi nedenler, hastalık yükünü artıran önemli faktörler olarak ortaya çıktı.

Türkiye de dahil birçok ülkede, virüs yayılımını önlemek için önemli tedbirler hayata geçirildi.

TÜRKİYE’DE ALINAN ÖNLEMLER

Türkiye’de bu kapsamda, meskenler hariç olmak üzere kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar gibi tüm yerlerde herhangi bir istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirildi.

Evlere paket servis ve gel-al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-­içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın), kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezi gibi iş yerleri, nikah/düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca ve saunaların, en geç saat 22.00’de kapanmasına yönelik uygulamaya gidildi.

65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLAR İÇİN KARAR

Kamu ve özelde esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılması, vatandaşların özellikle yoğun olarak bulunduğu, valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklar ile ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmenin yasaklanması kararı alındı.

Bunun yanı sıra salgınının seyri anlık olarak takip edilerek hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayılarındaki artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların, gün içerisinde 10.00­-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlamalarına yönelik kararlar da hayata geçirildi.

MASKE, MESAFE VE HİJYEN

Alınan tüm tedbir kararları ile virüs yayılımının hızlıca engellenebilmesi amaçlanırken, her platformda vatandaşların hastalıktan korunmak için “maske-mesafe-hijyen” kuralına harfiyen uymaları gerektiğinin altı çizildi.

Aşı çalışmalarında olumlu gelişmeler olmasına karşın hala virüse karşı tek ve en etkili silahın “maske-mesafe-hijyen” olduğu vurgulanıyor.

Hastalık damlacık yoluyla geçtiği için kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kalabalık mekanlarda vakit geçirilmemesi, acil ihtiyaçlar temin edildikten sonra bulunulan ortamdan uzaklaşılması, dışarı ile her temas sonrasında hijyenin sağlanması, bağışıklık sisteminin kuvvetli olabilmesi için gün içinde yeterli ve dengeli beslenilmesi, uyku düzenine dikkat edilmesi, misafirlikten kaçınılması, ev gibi ortamların gün içinde mutlaka birkaç kez düzenli olarak temiz hava girişinin sağlanabilmesi için havalandırılması da hayati önem taşıyor.

Hem dünyada hem Türkiye’de günlük vaka sayısının azalabilmesi için aşı ya da ilaç geliştirilene kadar alınan kararlara uyulması gerekiyor.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

ABD'de aşı temalı ironik reklam

ABD’de aşı temalı ironik reklam

Carolina eyaletinde hayali “cenaze evinin” bir kamyonete verdiği “Aşı olmayın” yazılı reklam, sosyal medyada gündem …