Koronavirüs diye gittiği hastanede lösemi olduğu tespit edildi

Koronavirüs diye gittiği hastanede lösemi olduğu tespit edildi

14 yaşındaki Yunus Emre’ye, kan kanseri teşhisi konuldu. Hastalığın kesin çözümünün ilik nakli olduğu belirtildi.

Malatya’da yaşayan lise öğrencisi Yunus Emre Gözen, 3 ay önce halsizlik, yüksek ateş, nefes darlığı ve baş dönmesi yaşamaya başladı.

Koronavirüse yakalandığından şüphelenilen Gözen, durumunun ağırlaşması üzerine ailesi tarafından kentteki özel bir hastaneye kaldırıldı.

KAN KANSERİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Burada koronavirüs testi yapılan ancak herhangi koronavirüse rastlanılmayan 14 yaşındaki Gözen’in, detaylı tetkiklerinde kan kanseri olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ne sevk edilen Gözen’in tedavisine başlandı.

UYGUN İLİK BULUNAMADI

Yüksek risk grubunda olduğu için acil kemik iliği yapılması gereken Gözen’in yakınlarından uygun ilik bulunamayınca yurt içi ve dışından tarama başlatıldı.

Ailesi tarafından aynı zamanda sosyal medya üzerinden kemik iliği nakli kampanyası düzenlenen ve 50 bin bağış toplanan Gözen’e uygun ilik bulunamadı.

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen moralini yüksek tutmaya çalışan Yunus Emre Gözen, lösemi hastalarına umut olmak için herkesi bağış yapmaya davet etti.

“BU HASTALIK ATLATILMAYACAK BİR ŞEY DEĞİL”

Gözen, koronavirüs şüphesiyle gittiği hastanede kan kanseri olduğunu öğrendiğinde çok şaşırdığını ve üzüldüğünü anlattı.

Koronavirüsten şüphelendikleri için korktuklarını anlatan Gözen, “Koronavirüs daha zor diye düşünüyorduk ama kanser dediler. ‘Keşke koronavirüs olsaydın, 10 günde atlatırdın, bu uzun bir süreç.’ dediler. Önceleri pek sıkıntıya girmedik çünkü kanser her ne kadar insanların gözünde büyütülse de hiçbir zaman bulaşıcı olmadı. Buradaki doktor ve hemşireler yanımızda, her türlü imkan var, sıkıntıları bir şekilde aşıyorsunuz.” dedi.

Gözen, hastalıkla ilgili sıkıntılar yaşadığını ancak motivasyonunu yüksek tutmayı başardığını belirterek, “Hastalıkta tedavinin yanı sıra motivasyon çok önemli. Motivasyonumuzu yüksek tutar ve insanların bizi normal görmesini sağlarsak her zaman bizim için iyi olur.” diye konuştu.

“KESİN ÇÖZÜM İLİK NAKLİ”

Hastanedeki serviste bir aile gibi olduklarını dile getiren Gözen, şöyle devam etti:

“Hastalık tanısı konanlar morallerini yüksek tutsun ve kendilerini korusunlar. Hiçbir şekilde bu hastalık atlatılmayacak bir şey değil. En son çözüm ilik de olsa şimdi o da kolay, tıp ilerledi. Bazı sıkıntılar olsa da doktorlarımız çözebiliyor.

Bağış yapmak isteyenler Kızılaya başvurabilir. Bir tek ben değil burada birçok hasta ilik bekliyor. Kesin çözüm ilik nakli. Eğer gidip sadece bir kan verip bizim için bir umut olmak istiyorsanız bağış yapabilirsiniz.”

“HERKESİ GÖNÜLLÜ DONÖR OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi sorumlusu Doç. Dr. Arzu Akyay ise Yunus Emre Gözen’in tedavisinin iyi gittiğini söyledi.

Yunus Emre’nin yüksek risk grubunda olduğunu aktaran Akay, şunları kaydetti:

“Kemik iliği nakline ihtiyacımız var. O nedenle yurt içi ve dışından tarama başlattık. Ailede ve Türkiye’de şu ana kadar uygun ilik bulamadık, dünya genelindeki taramalar ise devam ediyor. Sosyal medyadan başlatılan kampanyaya ise yaklaşık 50 bin gönüllü verici bulundu. Verici sayısı artarsa sadece Yunus Emre için değil diğer kemik iliği nakli bekleyen hastalar için de umut olur. Herkesi gönüllü donör olmaya davet ediyoruz.”

Akyay, her hastalıkta olduğu gibi moral ve motivasyonun tedavide son derece önemli olduğunu kaydetti.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Marmaris'te tatilcilerin yaz keyfi devam ediyor

Marmaris’te tatilcilerin yaz keyfi devam ediyor

Marmaris’te, ekim ayının ortasında güneşli havayı fırsat bilen vatandaşlar ve yabancı turistler denize girip, güneşin …