Kadıköy'de 'Ata'ya saygı' zinciri oluşturuldu

Kadıköy’de ‘Ata’ya saygı’ zinciri oluşturuldu

Her yıl bir araya gelen vatandaşlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82’nci yılında da ‘Ata’ya saygı’ zinciri oluşturdu. Fenerbahçe’den Bostancı’ya kadar olan zincir, havadan görüntülendi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişi, bu yıl 82’nci kez matemle anıldı.

İstanbul Kadıköy’de 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı sahil arasında her yıl düzenlenen “Ata’ya Saygı Zinciri”, koronavirüs pandemisi önlemleri çerçevesinde bu yıl sosyal mesafeli olarak düzenlendi.

BAYRAK BAYRAĞA…

İnsan zincirini oluşturan vatandaşlar, bu sene el ele tutuşmak yerine “bayrak bayrağa” tutuştu. Yaklaşık 6,5 kilometre uzunluğunda oluşturulan insan zincirine denizden de kanolar, su jetleri ve tekneler 9’u 5 geçe sirenlerini çalarak katıldı.

Dalgıçlar da denizin altında Atatürk posteri ve Türk bayrağı açtı.

MİRASI KORUYORLAR

10 Kasım hakkında düşüncelerini aktaran Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlayışımızın 82. yıl dönümü. Bugün Kadıköy olarak yine her zaman olduğu gibi, Atamızın izinde olduğumuzu, onun koymuş olduğu hedeflere ulaşmak için onun bize bıraktığı mirası korumak için saygımızı göstermek için Fenerbahçe’den Bostancı’ya bugünkü şartlarda el ele olmayan bayrak bayrağa anma törenimizi gerçekleştiriyoruz.

Bütün Kadıköylüler her zaman olduğu gibi, bundan sonra da olacağı gibi Atasına saygısını göstermek için buraya geldi. Her sene buradayız. Her sene atamızı el ele anıyorduk. Ama bu sene bayraklarımızla anacağız.” dedi.

“BÜTÜN ÜLKE OLARAK YAS TUTUYORUZ”

İnsan zincirine katılan Nurdan Keçeci, 10 Kasım’da büyük devrimciyi anmaya geldik. Her 10 Kasım’da hep buradayız ve bütün ülke olarak yas tutuyoruz” dedi.

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllü Evi Başkanı Cansu Hondor, “Her yıl yaptığımız bu etkinlik hepimizin gerçekten yüreklerimizi şişiriyor. Hatta sevgi selinden ağlamayı gerektiren bir tören oluyor. O yüzden bütün İstanbul burada, sadece Kadıköy değil. Bugün Atamızı anıyoruz.” şeklinde konuştu.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ü anma adına bir araya gelen vatandaşların oluşturduğu insan zinciri, drone ile havadan görüntülendi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

“Küresel Sorunları Dünyanın Gündemine Taşıyoruz”

“Küresel Sorunları Dünyanın Gündemine Taşıyoruz”

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, bu yıl 5’incisi düzenlenen TRT World Forum’un açılış konuşmasında …