Çorum'da şiddete uğrayan hemşire, pijama bağışı karşılığında uzlaştı

Çorum’da şiddete uğrayan hemşire, pijama bağışı karşılığında uzlaştı

Hasta yakını tarafından şiddete maruz kalan hemşire, zanlının hastaneye 200 pijama bağışlaması şartıyla şikayetinden vazgeçti.

5 yıldır Çorum’daki Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi’nde sorumlu hemşire olarak görev yapan 30 yaşındaki Neşe Aygün, 2018 yılı Nisan ayında sözel saldırı ve tehdite uğradı.

Olayla ilgili beyaz kod vermesinin ardından dava açıldığını anlatan Aygün, uzalşmanın öngörüldüğünü belirtti.

200 ADET PİJAMA BAĞIŞI İSTEDİ

Hemşire Aygün, “Dava sonucunda hakim uzlaşma yoluna gidebileceğimiz öngörüldü. Öncelikle mesleğim ve hastanemin itibarını düşünerek uzlaşma yoluna gidebileceğimi dile getirdim. Yatan hastalarda yaşanan sıkıntıları da göz önüne alarak karşı taraftan hastaneye pijama bağışlaması talebinde bulundum. Onlar da bu talebimi kabul ettiler. Hastaneye bayan ve erkek olmak üzere 200 adet pijama bağışında bulundular. Davamız da bu şekilde takipsizlikle sonuçlandı.” dedi.

“HASTALAR İÇİN BİR ŞEY YAPILSIN İSTEDİM”

Sürekli hastalarla iç içe olduklarını ve hastaların yaşadığı zor koşulların farkında olduklarını anlatan Aygün, “Servisimizde hastalarımızın durumu biraz daha ağır. Hastalar için bir şeyler yapmak istedim. Onlara destek olsun istedim. Bir şeyler yapılsın istedim. O yüzden böyle bir talepte bulundum.” ifadelerini kullandı.

“BİZ İNSANLARA CAN OLURKEN CANIMIZDAN OLUYORUZ”

“Biz insanlara yeri geliyor can olmaya çalışıyoruz, onlara can olurken canımızdan oluyoruz. Şiddetin hiçbir türlüsünü hak ettiğimizi düşünmüyorum” diyen Aygün, “İnşallah bu küçük bir farkındalık olur ve insanlar artık sağlık çalışanlarına bu gözle bakmaz. Hastalar, hasta yakınları bizim kendi ailemiz. Biz onları öyle görüyoruz. Onlar da bizi çocukları gibi görsünler ve sözel, fiziksel hiçbir şekilde şiddet uygulamasınlar.” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKTA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS DİYORUM”

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şennur Şimsek ise, “Sağlık çalışanları hem ülkemizde, dünyada korona virüs salgını nedeniyle büyük bir mücadele içiresinde. Sağlık çalışanları büyük bir özveri, sabır ile görevini yerine getirmeye çalışıyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir türünü asla onaylamıyoruz. Sağlıkta şiddete sıfır tolerans diyorum. Neşe hemşiremiz de uğradığı sözel ve tehdide rağmen hastanesini düşünerek örnek bir çalışmaya imza attı. Kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Şimşek, Neşe hemşireye teşekkür plaketi verdi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Elazığ'da Kur’an-ı Kerim okumak için 70 yaşında okuma yazma öğrendi

Elazığ’da Kur’an-ı Kerim okumak için 70 yaşında okuma yazma öğrendi

Okuma yazma bilmediği için Kur’an-ı Kerim’i okuyamadığından yakınan Halime Teyze, mahallede açılan kursa gitmeye başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir