Çıldır Gölü'ndeki buzlar erimeye başladı

Çıldır Gölü’ndeki buzlar erimeye başladı

Dondurucu soğuk nedeniyle yüzeyi yaklaşık 1 metre buzla kaplanan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci gölü Çıldır Gölü’nde ilk çözülme görüldü.

Denizden 1959 metre yükseklikte, Kars ile Ardahan arasında kalan Çıldır Gölü’nün yüzeyinde, aralıkta hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20-25 dereceye kadar düşmesiyle başlayan buzlanma, nisanda çözülmeye başladı.

Kışın araç ve atlı kızaklar ile üzerinde gezilen Çıldır Gölü’nde havaların ısınmasıyla eriyen buzlar, rüzgarın da etkisiyle sahile vurdu.

“HER MEVSİM AYRI GÜZEL”

Sahil kenarındaki buz parçaları üzerinde gezen Atalay Uzunkaya, “Çıldır Gölü çözülmeye başladı. Donarken kükrediği gibi çözülürken de kükreyerek çözülür. Çıldır Gölü’nün buzu çözüldüğü zaman bir kalıptan çıkmış gibi pırlanta gibi ter temiz buzullar oluşuyor, 2-3 güne kalmaz buzların sürtüşmesiyle tamamen erir.

Bizler de kızaklarımız yerine kayıklarımızı göle indirip yerli ve yabancı turistlerimizi göl üstünde gezdireceğiz. Çıldır Gölü her mevsim ayrı güzel, seyrine doyum olmuyor.” dedi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Kuşadası’nda yılan görünümlü kertenkele yakalandı

Kuşadası’nda yılan görünümlü kertenkele yakalandı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde sıcak havalarla birlikte kış uykusundan uyanan yılan görünümlü ‘oluklu kertenkele’, bir hayvanseverin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir