Aydın Dilek Yarımadası'ndaki milli parkta çıkan yangın büyümeden söndürüldü

Aydın Dilek Yarımadası’ndaki milli parkta çıkan yangın büyümeden söndürüldü

Aydın’da Dilek Yarımadası Kuşadası Güzelçamlı Milli Parkı’nda akşam saatlerinde çıkan yangın, bölgedeki insanların duyarlılığı sayesinde kısa sürede söndürüldü.

Saat 19.30 sıralarında girişin yasak olduğu Jandarma Karakolu’na yakın Dipburun İlyasağa mevkiinden duman ve alevlerin yükseldiğini gören vatandaşlar 112 Acil Yardım Hattı’na adeta ihbar yağdırdı.

Yangını söndürmek için başta karakolda görevli askerler ve Milli Park görevlileri adeta seferber oldu. İtfaiye ekipleri bölgeye ulaşıncaya kadar insanlar kendi çabaları ile yangının önünü kesmeyi başardı.

Kısa sürede kontrol altına alındı

Bu sırada Germencik, Söke ve Kuşadası’ndan bölgeye söndürme ekipleri sevk edildi. Adeta zamanla yarışan ekipler kısa sürede bölgeye ulaşarak yangını söndürmeyi başardı.

İHA’nın haberine göre, tamamı ormanlardan oluşan 27 bin 675 hektarlık Milli Park’taki yangının kısa sürede kontrol altına alınıp söndürülmesi herkesi sevindirdi.

200 metrekarelik alan zarar gördü

Pek çok bölgesine araçla ulaşımın olmadığı endemik bitkilerin yanı sıra yaban hayatının da oldukça yoğun olarak görüldüğü Milli Park, Uluslararası Sulakalanlar Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında korunan alan niteliğinde ve ender bir doğa alanı olarak Aydın’ın en önemli bölgelerinden biri olarak görülüyor.

Yangında sadece 200 metrekare civarında bir alanın zarar gördüğü belirtildi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Adana'da kenenin ısırdığı ikizler kurtarıldı

Adana’da kenenin ısırdığı ikizler kurtarıldı

Tufanbeyli’de kene ısıran ikizler kardeşlerin çıkan ateşi sonrası başlayan yaşam mücadelesi 1 sonra yanıt verdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.