Uzaya çıkan Japon milyarderin yeni hedefi Mariana Çukuru

Uzaya çıkan Japon milyarderin yeni hedefi Mariana Çukuru

Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) giden ilk Japon sivil unvanına sahip milyarder Maezawa Yusaku, Mariana Çukuru’na da gitmek istediğini söyledi.

Geçen ayki uzay gezisinin akabinde ülkesine dönen Maezawa Yusaku, Japonya Dış Muhabirler Kulübünde (FCCJ) düzenlediği basın toplantısında, yeni hedefini, “dünyanın en derin noktası kabul edilen Mariana Çukuru” olarak açıkladı.

Yeni gezi planına yönelik, “Ne tür bir denizaltının kullanılacağına ve gezinin ne kadar süreceğine neredeyse karar verildi.” diyen Maezawa, plan netleştiğinde, detayları kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

UUİ’YE GİDEN İLK JAPON SİVİL OLDU

8-20 Aralık 2021’deki ziyaretiyle “UUİ’ye giden ilk Japon sivil” unvanını elde eden Maezawa, “dünya liderlerinin de bir gün uzay seyahatleri yapabilmesini” ümit ettiğini belirtti.

“DÜNYA, UZAYDAN ÇOK GÜZEL”

Maezawa, “Dünya’nın, bugüne kadar gördüğü herhangi bir fotoğraftan 100 kat daha güzel olduğunu” dile getirdi.

1.9 MİLYAR DOLARLIK SERVETİ VAR

Forbes dergisine göre, 11 milyondan fazla Twitter takipçisi bulunan milyarder Maezawa, 1,9 milyar dolarlık servete sahip.

MARİANA ÇUKURU

Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan Mariana Çukuru’nun derinliği, 10 bin 911 kilometre ile 11 bin 30 kilometre arasında ölçülüyor. 2 bin 550 kilometre uzunluğundaki denizaltı kanyonunun genişliğinin ise 69 kilometre olduğu sanılıyor.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Apple, iPhone Ultra Modelini Duyurabilir

iPhone 15 serisinin gelişi beklenirken, iPhone Ultra adı ile üst seviye ve pahalı bir akıllı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir