Twitter’da Ücretli Tweet Devri: “Süper Takip” Duyuruldu

Twitter, tweet’ler için ücret almanıza olanak tanıyan ücretli Süper Takip özelliğini duyurdu.

Twitter bugün bir çift büyük özellik duyurdu. Yeni özellikler arasında en çok dikat çeken ise kullanıcıların, ek içeriğe erişim için takipçilerinden ücret talep edebilecek olması. Buna ek olarak platforma belirli ilgi alanlarına göre gruplar oluşturma ve bunlara katılma yeteneği de ekleniyor. Bunlar uzun süredir Twitter’da yapılan en önemli değişikliklerden ikisi, ancak her iki özelliğin de diğer sosyal platformlarda popüler ve başarılı olan modellerden esinlendiğini belirtmekte fayda var.

Süper Takipler (Super Follows) adı verilen ödeme özelliği, Twitter kullanıcılarının takipçileri ücretlendirmesine ve onlara ekstra içeriğe erişim sağlamasına olanak tanıyacak. Bu özellikler arasında bonus tweet’ler, bir topluluk grubuna erişim, haber bültenine abonelik veya desteğinizi gösteren bir rozet olabilecek. Twitter, bir kullanıcının bazı avantajlar elde etmek için ayda 4,99 ABD doları ücret aldığı bir örnek de gösterdi. Şirket bunu, içerik oluşturucuların ve yayıncıların doğrudan hayranlarından ödeme almalarına olanak tanımanın bir yolu olarak görüyor.

Yeni özelliklerden biri de gruplar ve ilgi alanları.

Doğrudan ödeme araçları, özellikle son yıllarda içerik oluşturucular için giderek daha önemli hale geldi. Patreon son derece başarılı oldu ve Facebook, YouTube ve hatta GitHub gibi diğer platformların tümü doğrudan içerik oluşturucu ödeme özelliklerini başlattı. Twitter ücrette muhtemelen bir kesinti yapacak -şirket kendisine yeni bir gelir kaynağı sunacak abonelik özelliklerini ima ediyor- ancak bunun ne kadar olacağı henüz belirtilmedi.

Twitter ayrıca, Facebook Grupları’na benzer bir yapıda olacak Topluluklar adlı yeni bir özelliği de duyurdu. Kediler veya bitkiler gibi belirli ilgi alanları etrafında gruplar oluşturabilir ve bunlara katılabilir, bu konulara odaklanan daha fazla tweet görmenizi sağlayabilirsiniz. Gruplar Facebook için büyük bir başarı (ve aynı zamanda büyük bir denetim sorunu) oldu fakat hizmetin açık uçlu yapısı yeni kullanıcıların platforma başlamasını zorlaştırabildinden, Twitter için yararlı bir özellik olabilir.

Bu özelliklerden herhangi birinin ne zaman başlayacağına dair henüz bir zaman çizelgesi yok. Twitter, bu öğleden sonra analistlere ve yatırımcılara yönelik bir sunumda bunları platformu için “sırada ne var” olarak listeledi.

Kaynak: www.technopat.net

Bunlara Bakın

İTÜ ARI Teknokent Yazılım Laboratuvarı, Girişimcileri Geleceğe Hazırlayacak

Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent bünyesinde teknoloji devi Lenovo’nun desteği ve iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir