NVIDIA, Çok Yongalı GPU Tasarımı Üzerinde Çalışıyor

NVIDIA araştırmacıları, şirketin Çoklu Çip Modülü (Multi Chip Module-MCM) tasarımlarının gelecekteki ürünler için nasıl uygulanabileceğini detaylandıran bir makale yayınladı. Bilgi işlem giderek daha heterojen hale geldikçe şirketler de yarı iletken tasarımlarına esneklik katmanın yollarını arıyor.

AMD’nin çift grafik işlemcisine sahip AMD Instinct MI200 hızlandırıcıları birkaç ay öncesinde tanıtılmıştı. Yaklaşan EPYC Milan-X ve Ryzen 5000X3D işlemciler ise 3D yığınlama tekniğiyle birlikte önbellek miktarlarını üç kata kadar çıkarabiliyor.

Yeşil takımın MCM tasarımıyla GPU’yu iki katlamasına Composable On Package GPU veya COPA adı veriliyor. Görünüşe göre şirket ilk etapta HPC ve yapay zeka platformlarına odaklanacak. Diyagram aracılığıyla yapılan karşılaştırmaya bakılırsa COPA, farklı donanım bloklarının bir araya gelmesine ve daha fazla sayıda özel yonganın tasarlanmasına izin veriyor.

NVIDIA, bellek bant genişliğinin %25 azaldığı senaryolarda HPC iş yüklerini aslında ortalama %4 yavaşlattığını gösteriyor. Açılan bu alan ise kaybedilenden daha yüksek performans sağlayacak, daha uygun donanım bloklarının çipe dahil edilmesine olanak tanıyabilir.

Bununla birlikte tüm donanım blokları eşit şekilde yapılandırılmıyor. COPA, şirketin çoklu yonga tasarım kararlarının etkilerini ve bunların performansla ilişkisini simüle etmesine imkan veriyor.

Çoklu yonga tasarımı elbette GeForce tarafına daha fazla zorluk getirecek. Bir süper bilgisayardaki potansiyel olarak binlerce üretim teknolojisine bölünecek şekilde tasarlanmış iş yüklerinin ölçeklendirilmesi, gerçek zamanlı oyun iş yüklerinin ölçeklendirilmesinden doğal olarak farklı. Eğer MCM tasarımı oyun amaçlı olarak kullanılabilirse, çeşitli GPU yongaları arasında daha yüksek ara bağlantı teknolojilerine ihtiyaç duyulacak.

AMD, Zen mimarisi ve sonraki yenilemeleriyle birlikte MCM’nin CPU alanında maliyet, güç ve performans açısından neler yapabileceğini zaten kanıtladı. GPU’larda MCM tasarımı normal olarak çok daha zor. NVIDIA, bunu yaptığında yonga tasarımına modüler bir yaklaşım uygulayarak birden fazla çiple birlikte GPU’lar geliştirecek ve zamanın bilgi işlem ihtiyaçlarına göre şekillenecek özel bir ürün portföyüne sahip olacak.

Son dönemde ortaya çıkan söylentiler, NVIDIA’nın Hopper mimarili grafik hızlandırıcılarının çok yongalı tasarıma sahip olacağına işaret ediyordu. Bu konuda henüz resmi bir bilgi yok ve GTC 2022 etkinliğinde bir tanıtım bekliyoruz.

Yüksek performanslı GPU’lar, muhtemelen TSMC’nin 5nm üretim teknolojisiyle üretilecek. Ayrıca kağıt üzerinde düşünecek olursak, mevcut NVIDIA A100’e göre 2.6 kat performans artışı sunabilecek 288 mikro işlemciye sahip olabileceği söyleniyor.

Kaynak: www.technopat.net

Bunlara Bakın

Amtek Teknoloji Firmasını ve Ürünlerini İnceleyelim ➡️ 🔎

Video: Amtek Teknoloji Firmasını ve Ürünlerini İnceleyelim ➡️ 🔎

Çeşitli konnektörlerin üretimiyle dünyada lider konumda bulunan Amtek Teknoloji firmasını ve ürünlerini inceleyelim. ➡️ 🔎 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir