Intel, Apple M1 Yongalardan Sorumlu Mühendisi İşe Aldı

Intel, Apple Mac bilgisayarlarda kullanılan M1 SoC’lerin ardındaki isim olan yeni bir mühendisi bünyesine kattı. Eski Apple Mühendisi ve Mac sistem mimarisi Direktörü Jeff Wilson, LinkedIn profilinde Intel’e katıldığını ve yeni nesil SoC’lerin geliştirilmesi için mavi formalı mühendislik ekipleriyle birlikte çalışacağını duyurdu.

System-on-chip (çip üzerinde sistem) olarak bilinen SoC, içerisinde CPU, GPU, IO ve diğer birçok yongayı barındırıyor. Bu bağlamda tam olarak bir sistemi oluşturduğu için SoC adını alıyor. Intel bildiğiniz gibi hem masaüstü hem mobil platformlarda hibrit bir yaklaşım benimsemeye başladı. Foveros ve EMIB gibi yeni bağlantı teknolojilerinden yararlanacak olan şirket için SoC’ler artık daha önemli.

Apple, M1, M1 Pro ve M1 Max Soc’leriyle beraber Apple Silicon’a geçiş yapmıştı. Şirketin yolculuğu devam ederken ARM mimarisinin ve hibrit yaklaşımın neler sunabileceğini tüm dünyaya gösterdiler. Intel Corporation’da Tasarım Mühendisliği CTO’su olarak çalışmaya başlayan Wilson şunları söylüyor:

“Çığır açan SoC’ler oluşturmaya yardımcı olmak için oradaki harika ekiplerle tekrar çalışmaktan daha fazla heyecan duyamazdım. Önümüzde harika şeyler var!”

Jeff Apple’dan önce 2010-2013 yılları arasında yine Intel’de ve 2007-2008 yıllarında NVIDIA’da görev yapmıştı. Kısa süre önce Arizona’daki Fab 42’den Intel’in 14. Nesil Meteor Lake test yongalarını görmüştük. Yıllar içinde Arrow Lake, Lunar Lake ve Nova Lake gibi birçok yeni Intel mimarisi gelmeye devam edecek.

Kaynak: www.technopat.net

Bunlara Bakın

Trump tutuklandı, Putin hapse girdi... İnternette yayılan sahte yapay zeka görüntüleri

Trump tutuklandı, Putin hapse girdi… İnternette yayılan sahte yapay zeka görüntüleri

Yapay zeka uygulamalarının haber ajansı fotoğraflarını taklit ederek oluşturduğu görseller yeni bir tartışmanın kapısını araladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir