Google Chrome 94 Sürümü Kullanıma Sunuldu

Google Chrome 94, HTTPS-First modu, Chrome Paylaşım Merkezi ve daha fazlasını getiriyor.

Google, bu ayın başlarında Chrome 93‘ü kullanıma sunduktan sonra yeni bir sürümle bir kez daha kullanıcıların karşısına çıkıyor. Chrome 94, kararlı kanalda kullanıma sunuldu ve nihayet çok beklenen HTTPS-First moduınu, bir Chrome Paylaşım Merkezi’ni ve daha az karmaşık bir Ayarlar sayfası ile daha fazlasını kullanıcılara sunuyor.

Google Chrome, Chrome 90 sürümünden başlayarak varsayılan olarak sitelerin HTTPS sürümlerini yüklüyor. Bu değişikliği temel alan Chrome 94 de yeni bir HTTPS-First modu sunmakta. HTTPS-First modu, tüm web sayfalarını HTTPS’ye yükseltmeye çalışıyor. Chrome, desteklenmeyen sayfalarda ise daha az güvenli HTTP standardı üzerinden herhangi bir siteyi yüklemeden önce tam ekran bir uyarı görüntülüyor. Google, HTTPS-First modunu ilk olarak Temmuz ayında detaylandırmıştı ve Eylül sonunda Chrome 94 ile piyasaya sürüleceğini söylemişti.

Chrome 94 ayrıca, kullanıcıların bağlantıları kopyalamasına, QR kodları oluşturmasına ve sayfaları doğrudan adres çubuğundan kaydetmesine olanak tanıyan yeni bir Chrome Paylaşım Merkezi’ni de masaüstüne ekliyor. Bunun yanı sıra, bir web sayfasını Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn ve Pinterest’te hızla paylaşmaya olanak tanıyan yeni bir paylaşım menüsü de yeni sürümle birlikte kullanıma sunuluyor. Ancak bu özelliğin halihazırda bir bayrağın arkasına gizlendiğini ve özelliği deneyebilmek için “chrome://flags/#sharing-hub-desktop-omnibox” özelliğini etkinleştirmek gerektiğini belirtelim.

Tüm bu değişimlere ek olarak, yeni sürümle birlikte Ayarlar sayfası da daha az karmaşık hale getirilmiş. Ayarlar sayfası, artık her şeyi tek bir sayfada göstermek yerine her seferinde yalnızca bir bölüm gösteriyor. Mobil tarafta ise Chrome’un iOS sürümü için “.mobileconfig.files” desteği, güncellenmiş bir ilk katılım deneyimi, toplu işlemler için “Sekme Izgarası” görünümünde birden çok sayfa seçme yeteneği ve daha fazlası yer alıyor.

Son olarak Chrome 94’ün, önümüzdeki günlerde Windows, Mac, Android ve iOS’ta kararlı kanalda tüm kullanıcıların kullanımına açılacağını belirtelim.

Kaynak: www.technopat.net

Bunlara Bakın

Beynine implant yerleştirilen kadın basit şekilleri gördü

Beynine implant yerleştirilen kadın basit şekilleri gördü

Üç ülkeden bilim insanları, ortak çalışmayla 58 yaşındaki görme engelli bir kadının basit şekilleri görmesini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir