Dünyanın En Büyük Hava Soğutucusu Alder Lake Desteği Alıyor

Dünyanın en büyük işlemci hava soğutucusu Prosiphon Elite, en güçlü 12. Nesil Alder Lake işlemcileri bile kontrol altına almak için geliyor. LGA1700 uyumlu soğutucuları üreten IceGiant kesin bir tarih belirtmedi ancak “yakında” satışa çıkacağı söyleniyor.

164x251x104 mm boyutları ve 2 kg ağırlığı ile Prosiphon Elite kesinlikle kompakt kasalara göre değil. Alüminyum yapıya sahip olan soğutucu termosifona benzer şekilde çalışıyor. İlk olarak işlemciden gelen ısı, evaporatör (buharlaştırıcı) içindeki sıvıyı kaynatarak buharın üç yoğunlaştırıcı çekirdeğine doğru hareket etmesini sağlıyor. Ardından soğuk hava, buharı tekrar sıvıya dönüştürmek için kondansatörden geçiyor ve ardından yerçekimi sıvıyı evaporatöre geri itiyor.

Prosiphon Elite’in soğutmasından dört adet 120 mm fan sorumlu, Bu fanlar, 3,3 mmH2O’luk bir statik basınç sergilerken maksimum 32.2 dBA gürültü seviyesi ile 2.300 RPM’ye kadar dönüş hızları sunuyor.

Bu soğutucu halihazırda pek çok ana Intel ve AMD soketiyle uyumlu, bu nedenle LGA1700 soketi için desteğin gelmesi kaçınılmazdı. Prosiphon Elite, yüksek çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcilerle iyi işler çıkarıyordu ve 241W MTP (Maksimum Turbo Güç) derecesine sahip Core i9-12900K gibi Alder Lake işlemcileri rahatlıkla soğutmasını bekleyebiliriz. IceGiant, LGA1700 desteği için muhtemelen Prosiphon Elite’e yeni bir braket ve arka plaka ekleyecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.

Kaynak: www.technopat.net

Bunlara Bakın

IPHONE KULLANICILARININ DİKKATİNE ⚠️ #iphone #taktik #teknoloji #telefon #bilgi

Video: IPHONE KULLANICILARININ DİKKATİNE ⚠️ #iphone #taktik #teknoloji #telefon #bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir