Avrupa Birliği, WhatsApp'ta uçtan uca şifrelemeyi yasaklayacak

Avrupa Birliği, WhatsApp’ta uçtan uca şifrelemeyi yasaklayacak

Avrupa Birliği’nin, WhatsApp, Signal gibi dijital iletişim uygulamalarında kullanılan uçtan uca şifreleme yöntemini yasaklayacağı iddia edildi.

Avusturya kamu yayıncı kuruluşu ORF, AB Konseyi Dönem Başkanı Almanya’nın üye ülkelerin temsilcileriyle yaptığı bir görüşmeye ilişkin 6 Kasım tarihli iç yazışma belgesine dayandırdığı haberinde, dijital platformda görüşme imkanı sunan uygulamlardaki şifreleme sisteminin yasaklanacağını ileri sürdü.

AMAÇ “TERÖRLE MÜCADELE”

Haberde, söz konusu uygulamaların daha rahat izlenebilmesi için uçtan uca şifreleme sistemini açabilecek bir genel anahtarın servis sağlayıcıları tarafından yapılmasının zorunlu hale getirileceği belirtildi.

Terörle mücadele kapsamında AB’nin bu adımı atmaya hazırlandığı ileri sürülen haberde, özellikle Avusturya ve Fransa’nın bu konuda hemfikir oldukları kaydedildi.

ÜYE ÜLKELER SICAK VAKIYOR

Kararın, üye ülkeler arasında hali hazırda kabul gördüğü belirtilen haberde, aralık başında video konferans yoluyla düzenlenecek İçişleri ve Adalet Bakanları toplantısında herhangi bir fikir ayrılığı yaşanmaksızın kabul edileceği iddia edildi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

İTÜ ARI Teknokent Yazılım Laboratuvarı, Girişimcileri Geleceğe Hazırlayacak

Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent bünyesinde teknoloji devi Lenovo’nun desteği ve iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir