43 yıldır hazırladığı zeka sorularıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

43 yıldır hazırladığı zeka sorularıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, 43 yıl 6 günle ‘dünyanın en uzun süre zeka soruları hazırlayan köşe yazarı’ olarak ‘Guinness Dünya Rekortmeni’ unvanına sahip oldu.

TÜBİTAK Bilim Teknik dergisinde 1978’den beri ‘Zeka Oyunları’ sayfasını hazırlayan Emrehan Halıcı’ya, ‘Guinness Dünya Rekoru Sertifikası’nı, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

TÜBİTAK’ın Bilim Teknik dergisini lisede öğrenciyken takip ettiğini anlatan Halıcı, “Dergideki sorular yabancı dergilerden çevriliyordu. Bu beni çok üzüyordu” dedi.

“Bilim Teknik 43 yıldır benim sayfam”

Ankara’da üniversiteye geldiği zaman ilk iş Bilim Teknik dergisinin merkezini ziyaret ettiğini anlatan Halıcı, şöyle konuştu:

“Dergiyi çok beğendiğimi, Türkçe sorular hazırladığımı söyledim. O zaman editör rahmetli Nüvit Osmay, ‘Peki, soruları hazırla getir’ dedi. İlk satranç sorularıyla başladım. Bilim Teknik 43 yıldır devam eden benim sayfam. Daha önce mektupla okuyucularımızdan soru örnekleri gelirdi veya sorularıma cevaplar yollarlardı. Şimdi ise internet üzerinden, sosyal medyadan bilgi alışverişi yapıyoruz.”

“Birlikte çalıştığım gençler müracaat etti”

Guinness’e nasıl başvurduğunu da anlatan Halıcı, “Birlikte çalıştığım arkadaşlar ‘Emrehan Bey, dünyada bunu bu kadar yapan olduğunu düşünmüyoruz. Bir müracaat edelim’ dediler. Guinness’in birkaç aylık denetlemesinden sonra rekorumuz onaylandı.”

Emrehan Halıcı, 2003’ten bu yana da günlük bir gazetede her gün Akıl Oyunları köşesini hazırladığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

Teknoloji ve Bilim Notları 2022/19

Video: Teknoloji ve Bilim Notları 2022/19

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik. Haber bağlantıları ve diğer yorumlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir