3B Baskılı Esnek OLED Ekran Geliştirildi

Gelecekte ekranınız bozulursa cihazlarınızı servise göndermeniz veya yedek parça satın almanız gerekmeyebilir. Bunun yerine yeni ekranları evde kendiniz yapabilirsiniz. Minnesota Üniversitesi Twin Cities araştırmacıları, tamamen 3B baskılı ilk esnek OLED ekran olduğunu söyledikleri şeyi geliştirmiş durumda. Bu sayede teorik olarak, cihazlarınızı oluşturmak veya onarmak için büyük fabrikalarda yapılan panellere güvenmek zorunda kalmayabilirsiniz.

Yeni yaklaşım, işlevsel bir ekran için gereken altı katmanı basmak için iki 3B baskı yöntemini birleştiriyor. Ekip elektrotları, kapsüllemeyi, yalıtımı ve ara bağlantıları yapmak için ekstrüzyon baskıyı kullanırken, aktif katmanlar oda sıcaklığında spreyle boyamış. Çeşitli ekiplerin geçmişteki denemelerinde ya ışık tekdüzeliği (tüm panelde tutarlılık) ile ilgili sorunlar vardı ya da döndürme kaplama veya termal buharlaştırma gibi bazı bileşenleri yerine koymak için 3B baskının ötesinde tekniklere dayanıyordu.

Prototip sadece 1,5 inç genişliğinde ve sadece 64 piksel kullanıyor. Tabii ki herhangi bir pratik kullanım, çok daha yüksek çözünürlükler gerektirecek. Mesela 1080p ekran 2 milyondan fazla piksel gerektiriyor. Bilim adamları ayrıca parlaklığı iyileştirmek istiyor. Teknolojiyi ev kullanımına uyarlamak da biraz zaman alabilir. Üniversitenin Tesla Model S kadar maliyetli özel bir 3B yazıcı kullandığını belirtmek gerek.

Teknolojinin doğası, bu hedefleri nispeten ulaşılabilir kılıyor ve evde basılan OLED ekranların pratik olduğu durumlarda sayısız olasılığın kapısını açıyor. Kendin yap onarımlarının yanı sıra, bu, özel ekranlara sahip ev yapımı cihazlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: www.technopat.net

Bunlara Bakın

Trump tutuklandı, Putin hapse girdi... İnternette yayılan sahte yapay zeka görüntüleri

Trump tutuklandı, Putin hapse girdi… İnternette yayılan sahte yapay zeka görüntüleri

Yapay zeka uygulamalarının haber ajansı fotoğraflarını taklit ederek oluşturduğu görseller yeni bir tartışmanın kapısını araladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir