Prof Dr. Yiyit: Vakalar artıyor, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Prof Dr. Yiyit: Vakalar artıyor, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Omicron varyantı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yayıldı, günlük vaka sayıları 26 binlere yükseldi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit’e göre Omicron varyantından korunmanın tek yolu maske, mesefe, aşı…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kalabalık illerde görülen yeni vakaların yüzde 10’undan fazlası Omicron kaynaklı olduğunu söyledi. 1 Aralık’tan itibaren sekansı yapılarak sisteme girilen 3 bin 344 örnekten 42’si Omicron varyantı.

İstanbul’da 30, İzmir’de 6, Şırnak’ta 1, Diyarbakır’da 1, Kütahya’da 2, Isparta’da 2 Omicron vakası görüldü.

Varyantın Türkiye’deki yansımalarını Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit TRT Haber’e anlattı.

 “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”

Prof. Dr. Yiyit, “Siz her akşam yayınlanan tabloda gidişatı izleyebiliyorsunuz. Son iki gündür vakalardaki yükselişi hepimiz görüyoruz. Son 1 haftayla kıyasladığımızda test pozitifliğinin arttığı gözlendi. Bu hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlamına geliyor. Bundan sonra daha yüksek pozitif vaka rakamları göreceğiz fakat bunun yatağa yansıması şu an da yok. Belki bir 10 gün sonra bu yansımaları görebiliriz” dedi.

Dünya genelinde yayılmayı sürdüren Omicron varyantının Türkiye’deki yansımasına dair merak edilen soruları Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, @trthaber’de yanıtladı. pic.twitter.com/QVZBlHhIvg

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) December 28, 2021

Artışın devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Yiyit, Artan vaka uzun vadade artan yatış demek. Bunu engellemenin yolu ise maske ve mesafeye daha çok dikkat etmek. Aşıları tam yaptırmak. Şu anki durum ‘illaki aşı’ diyor. Aşıları ihmal etmeyelim” diye konuştu.

“Omicron” varyantı aşıya ilgiyi artırdı

“’Delmicron’ diye bir varyant yok”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yiyit, Delmicron varyantı olduğu iddiasına şöyle yanıt verdi:

“Bu bir bilim adamının öngörüsü, şu anda tespit edilmiş yeni bir varyant yok. Yeni varyantları engellemenin yolu, bulaşıcılığı düşürmek. Özellikle Delta varyantında çok ciddi rakamlar gördüğümüzü unutmayalım.”

“Aşı sayesinde sağlık sistemi işliyor”

Yoğun bakıma yatışların azalmasıyla insanların ameliyat olabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Yiyit, “Aşı sayesinde sağlık sistemi, COVID-19 dışı hastaların kullanımına açılabildi. Ülkemiz çok iyi bir aşı imkanı sundu. Lütfen bunu değerlendirelim. Sağlık sistemini, kendimizi, ülkenin ekonomisini korumanın tek yolu aşıdan geçiyor” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. İlhan: Omicron’da vaka sayısı artsa da hastaneye yatış azalıyor

Ülkemizdeki vakaların yüzde 10’u Omicron

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Omicron varyantı Avrupa’dan sonra ülkemizde de yayılmaya başladı. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10’undan fazlası Omicron kaynaklı” dedi.

Bu varyantın hastaneye yatışlarda belirgin bir artışa sebep olmadığını ifade eden Koca, maske, mesafe kuralı ve aşıyla, salgın mücadelesinin süreceğini de sözlerine ekledi.

Omicron’da zirve İstanbul

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, COVID-19’un Omicron varyantının Avrupa’dan sonra Türkiye’de de özellikle kalabalık şehirlerde yayılmaya başladığını ifade etti.

1 Aralık’tan itibaren sekansı yapılarak sisteme girilen 3 bin 344 örnekten 42’sinin Omicron varyantı olduğunu açıklandı.

İstanbul’da 30, İzmir’de 6, Şırnak’ta 1, Diyarbakır’da 1, Kütahya’da 2, Isparta’da 2 Omicron vakası görüldü.Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

Bitki çayını kimler, ne kadar tüketmeli?

Bitki çayını kimler, ne kadar tüketmeli?

Son zamanlarda artan üst solunum yolu hastalıklarından korunmak isteyenler kış çaylarına yöneliyor. Oysa uzmanlar bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir