Prof. Dr. İlhan: Ramazanda toplu iftarlar yapılmazsa vaka sayısı azalır

Prof. Dr. İlhan: Ramazanda toplu iftarlar yapılmazsa vaka sayısı azalır

Son günlerde vaka sayıları 50 bini aştı. Ramazana günler kala Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ” toplu olarak bir araya gelinmezse vaka sayısında azalma beklemek mümkün” dedi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vakaların artışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İlhan, virüsün kalabalık yerlerde bulaştığının bilindiğine dikkat çekti.

“Yapmamız gereken tek şey kalabalıkta bir araya gelmemek”

Ramazan ayında toplu iftarların yapılmaması gerektiğini söyleyen İlhan, “Nitekim rengi kırmızı olan illerimizde de hafta sonu kısıtlamaları başladı, akşam kısıtlamaları da halen devam ediyor. Virüsün yayılmasını istemiyorsak yapmamız gereken tek şey kalabalıkta bir araya gelmemek.

Bu, hafta sonu için de ramazan ayı için de geçerli. Ramazan ayında, Cumhurbaşkanı’mız da söyledi, toplu iftarlardan, kalabalık olarak bir araya gelmekten kaçınmak gerekiyor. Toplu olarak bir araya gelmekten kaçındığımız takdirde virüs bulaşının da azalacağını söylemek mümkün” diye konuştu.

“Toplu olarak iftar yapılmazsa vaka sayısında azalma beklemek mümkün”

Prof. Dr. İlhan, vaka sayılarındaki artış nedeniyle ülkenin birçok ilinde hafta sonu kısıtlamalarının uygulandığını da anımsatarak, şöyle devam etti:

“Ülkenin büyük çoğunluğunda hafta sonları kapandı. Ramazan ayında da restoran ve kafeler paket servise geçecek. Toplu olarak bir araya gelinmezse toplu olarak iftar yapılmazsa o zaman vaka sayısında azalma beklemek mümkün. Aşıda da hızlı bir şekilde ilerlersek yaz döneminde daha iyi bir sürece doğru yol alacağımızı hep beraber görmemiz mümkün.”

Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

'Acele Hastalığıyla' mücadele ettiğinizi gösteren 6 belirti

‘Acele Hastalığıyla’ mücadele ettiğinizi gösteren 6 belirti

Her zaman acele ediyor, endişeli veya geride kalmış gibi mi hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, ‘acele hastalığı’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir