Uzmanlar: İklim değişikliği ölümcül cilt kanserinde artışa neden oluyor

Mutluluğun anahtarı D vitamini mi?

Mutluluğun anahtarı D vitamininde olabilir mi? Güneş ışınları mutluluk hormonunu artırıyor. Bu yüzden güneşlenme ya da bundan mahrum kalma, hayata bakış açımızı belirliyor.

Güneş ışınlarının, salgılanan seratonini, yani mutluluk hormonunu artırıcı özelliği var. Yaşlılarda artan depresyonun sebebinin bile bunun eksikliğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Diyetisyen Fatma Turhan, “Güneşe çok fazla çıkmamak, yaşlılarda çok söz konusu olduğu için kemik erimesi onlarda, depresyon çok daha yaygın olabiliyor ileri yaşlarda” bilgisini verdi.

“Depresyonun tek sebebi de D vitamini değil”

Kötü beslenmenin de depresyona ana temel hazırladığına değinen Turhan, şöyle devam etti:

“Özellikle bu virüslerle savaşmada bağışıklığımızın güçlü olmasında emilimde vücudumuzun emiliminde D vitaminin güçlü olması, yeterli beslenmeyle birlikte daha iyi olacağı için D vitamini depresyon açısından önemli. Depresyonun tek sebebi de D vitamini değil. Yine bildiğimiz beslenmeyle ilgili tiptofan eksikliği, folik asit, b12, demir eksikliği, çinko eksikliği, yani kötü beslenmede bir depresyona ana temel hazırlıyor.”

Uzmanlar yine de mutlu olmak için sadece D vitamininin yeterli olmadığının altını çiziyor.

Kamera: Selim Bayram

Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

CAR-T Hücre Tedavisi: Kanserin çaresi kendi hücrelerimiz olabilir mi?

CAR-T Hücre Tedavisi: Kanserin çaresi kendi hücrelerimiz olabilir mi?

Genetik çalışmalarındaki ilerlemelerle kanser tedavisinde yeni umutlar doğuyor. Geliştirilen yöntemler insanlarda uygulanabilir hale geldi. Peki, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.