Lodoslu havalar insan ve toplum davranışını etkiliyor

Lodoslu havalar insan ve toplum davranışını etkiliyor

Lodoslu havalarda, kimileri baş ağrısından şikayet eder. Peki, lodosun etkisi bununla sınırlı mı? Tarihte, lodoslu havaların devlet yönetimini etkilediği dönemler oldu. TRT Haber lodosun insanlara ve toplumlara etkisini uzmanlara sordu.

Lodoslu hava kiminin başını ağrıtıyor; kiminin de psikolojisini bozuyor.

Toplum yaşamı ve devlet yönetimi de lodoslu havadan etkilendi. Öyle ki mahkemelerin karar vermekte zorlandığı dönemler oldu.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Tarihte lodoslu havalarda işte kadıların karar vermemesi mahkemelerde. İşte Bizans’ta mahkemenin kurulmaması, ne bileyim lodosta sıcak balıkların biliyorsunuz sıcak su balıklarıyla, soğuk su arasında bir yağ farkı vardır. Lezzet farkı vardır. Lodos havalarda balığın lezzetinin olmaması gibi şeyler vardır” diyor.

İnsan davranışı, lodos esnasında değişiyor. Bu durum, psikologların klinik gözlemlerine de yansıyor.

Uzman Psikolog Gizem Ünveren, “Bu dönemde daha sinirli olduğunu söyleyen danışanlarımız oluyor, klinik anlamda da gözlemimiz aslında. Yani bunu ona lodosun yaptığı şeklinde değil de şikayetlerin artmasıyla birlikte aslında bakıyoruz ki burada hava koşullarıyla ilgili aslında mevsimsel depresyondan bile bahsediyoruz aslında bu süreçlerde” şeklinde konuştu.

Haber: Niyazi Dölek
Kamera: Mustafa Oğuz

Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

Bitki çayını kimler, ne kadar tüketmeli?

Bitki çayını kimler, ne kadar tüketmeli?

Son zamanlarda artan üst solunum yolu hastalıklarından korunmak isteyenler kış çaylarına yöneliyor. Oysa uzmanlar bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir