Koronavirüs, sivrisinekler aracılığıyla bulaşmıyor

Koronavirüs, sivrisinekler aracılığıyla bulaşmıyor

ABD’de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insanlara sivrisinekler yoluyla bulaşamayacağını doğruladı.

Kansas Üniversitesi Biyogüvenlik Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Stephen Higgs ve meslektaşlarının, Veterinerlik Fakültesi çalışanlarıyla yürüttüğü araştırmanın ayrıntıları, “Scientific Reports” Dergisinde yayımlandı.

SİVRİSİNEKLER, VİRÜSÜ BULAŞTIRMIYOR

Sivrisineklerin, Kovid-19’u bulaştırma kapasitesi üzerine yapılan ilk deneysel çalışma olan araştırmada, koronavirüsün “Aedes aegypti, Aedes albopictus ve Culex quinquefasciatus” diye anılan 3 yaygın sivrisinek türünde yeniden üreyemediği, dolayısıyla virüsün sivrisineklerden insanlara bulaşamayacağı sonucu elde edildi.

TEORİYİ DESTEKLEYEN KAPSAMLI İLK VERİ

Higgs, “Dünya Sağlık Örgütü, kati biçimde sivrisineklerin virüsü bulaştıramayacağını dile getirmiş olsa da çalışmamız, bu teoriyi destekleyen kapsamlı veri ortaya koyan bir ilk.” değerlendirmesini yaptı.

Biyogüvenlik Araştırma Enstitüsünde, Rift Vadisi ateşi ve Japon ensefaliti dahil hayvanlardan insanlara bulaşan diğer hayvan patojenleri üzerinde de araştırmaların yürütüldüğü belirtiliyor.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Aşılanan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu arttı

Aşılanan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu arttı

Koronavirüs salgınına karşı ön saflarda mücadele veren sağlık çalışanları, Türkiye’de uygulanmaya başlanan aşı sayesinde moral …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir