Koronavirüs ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı

Koronavirüs ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı CSIRO’nun bulguları, koronavirüsün yüzeylerde sanıldığından daha uzun süre enfekte etme özelliğini kaybetmediğini ortaya koydu.

28 GÜN KALIYOR

CSIRO’nun araştırması, koronavirüsün “oldukça güçlü” olduğunu, cep telefonu ekranları gibi cam yüzeylerde ve kağıt para üzerinde, neredeyse oda sıcaklığı olan 20 derecede 28 gün kalabildiğini gösterdi.

Sonuçları “Virology Journal” dergisinde yayınlanan araştırmada, virüsün daha yüksek sıcaklıklara daha kısa süre dayandığı, bazı yüzeylerde 40 derecenin üzerinde 24 saatte bulaşıcılık özelliğini yitirdiği gözlendi.

Koronavirüsün ayrıca pürüzsüz yüzeylerde daha uzun süre kaldığı, kumaş gibi pürüzlü yüzeylerde 14 gün geçtikten sonra bulaşıcılık özelliğine sahip virüse rastlanmadığı görüldü.

“GERÇEKTE YÜZEYLERDE NE KADAR UZUN SÜRE KALDIĞINI BELİRLEMEK DOĞRU ÖNGÖRMEMİZİ SAĞLAR”

CSIRO Başkanı Dr Larry Marshall, “Virüsün gerçekte yüzeylerde ne kadar uzun süre kaldığını belirlemek, yayılımını daha doğru öngörmemizi ve azaltmamızı, halkımızı korumakta daha iyi iş çıkarmamızı sağlar.” ifadelerini kullandı.

Araştırma kapsamında yürütülen deneylerin, ultraviyole ışının etkisini ortadan kaldırmak amacıyla karanlıkta yürütüldüğü belirtildi. Güneş ışığının virüsü hızla etkisiz hale getirdiği belirtiliyor.

Daha önce yapılan laboratuvar çalışmaları, koronavirüsün, banknotlar ve cam yüzeylerde 2 ila 3 gün, plastikte ve paslanmaz çelikte 6 güne kadar kalabildiğini ortaya koymuştu.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Uygulanan aşı miktarı 29,5 milyonu geçti

Salgında kritik gösterge 2 doz aşılananlar

Günlük vaka oranları yeniden artış göstermeye başladı. Vaka haritasında da artık 2 doz aşılanma oranları …