Kelliğin doğal çaresi: Çam terebentin yağı faydaları

Kelliğin doğal çaresi: Çam terebentin yağı faydaları

Saç dökülmesi ve erken yaşta kelleşme sorunu yaşayanlara doğal tavsiyelerden biri olan çam terebentin yağı, düzenli kullanımda ciddi sonuçlar verebiliyor. İşte çam terebentin yağının faydaları…

Alternatif tıbbın mucizevi yağları, binbir devasıyla günümüzde oldukça popüler hale geldi.

Doğal çözüm arayanların sıklıkla başvurduğu bu yağlar, çeşitli bitki ve esanslardan elde edilerek adeta ilaç görevi görüyor.

Saç bakımı, saç dökülmesinin önlenmesi denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden birisi olarak çam terebentin yağını da biraz daha detaylı inceleyelim.

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun en organik cevabı olan çam terebentin yağının faydalarını sizler için sıraladık.

SAÇ DÖKÜLMESİNDE ÇAM TEREBETİN YAĞI

Terebentin, içinde bulunan maddeler ve özelliğine göre çok çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olarak kullanılır. Çam terebentin ya da diğer adıyla çam yağı olarak adlandırılan bu ürün çam ağacının reçinesinden elde edilen yağdır.

Çam terebentin yağını saç bakımında kullananlar saçlarının daha hızlı uzadığını ve saçların daha parlak göründüğünü söylüyorlar.

Saç bakım uzmanları tarafından da keşfedilen bu içerik çam terebentin şampuanları olarak karşımıza çıkıyor.

Kafa derisine sürüldüğünde saç köklerini besleyen çam terebentin yağı, saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesini, canlanmasını sağlar. Çoğunlukla saçların dökülmesinden ya da geç uzamasından şikayetçi olan kişilerin çam terebentin yağından faydalanması önerilir.

KULLANIMI

Çam terebentin yağı çok güçlü bir içeriğe sahip olduğu için saç bakımında kullanılacaksa direk olarak saf halde saç derisine sürülmesi önerilmez. Bu sebeple çam terebentin yağının saç bakımı için şampuanın içine damlatılarak şampuanla karıştırılıp kullanılması gerekir. Bunun için de 200 mililitre şampuanın içine yaklaşık olarak 20- 25 damla çam terebentin yağı damlatılması yeterli olur.

SAKALLAR İÇİN DE ETKİLİ

Çam terebentin sakal dökülmesinde ve seyrelmesinde etkilidir. Çam terebentin ve badem yağı ile bir karışım yaparak sakalınıza uygulayabilirsiniz. Kıl köklerini güçlendirecek ve dökülmeyi önleyecektir.

SOLUNUM YOLU TIKANIKLIKLARI

Çam terebentin yağı, özellikle kışın enfeksiyon olan, sık sık tıkanan solunum yolları organları için çok faydalıdır ve bir açıcı görevi görür. Çam terebentin yağı, bu etkileri dolayısıyla da çeşitli öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yapımında kullanılmaktadır.

Solunum yollarındaki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olan çam terebentin yağı aynı zamanda balgam varsa onun atılmasında da oldukça etkilidir.

STRESTEN UZAKLAŞTIRIR

Ferahlatıcı ve sakinleştirici kokusu ile, stresli günlerde duş alırken banyo suyuna katabilirsiniz. Havayla temas eden çam terebentin yağı etrafa yayılarak strenizi yok edecektir.

CİLT BAKIMI

Cilt maskelerinde kullandığınızda, kırışıklık önleyici rolünü görebilirsiniz. Özellikle dudak ve göz kenarlarında oluşacak kırışıklıkları çam terebentin yağı ile önleyebilirsiniz.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Grip vakaları öncesi aşıların zamanında yapılması öneriliyor

COVID-19 artık ağır mevsimsel grip oldu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, “COVID-19 artık bir tür …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir