İkinci dalga ilkbahar ayına kadar çıkmayabilir

İkinci dalga ilkbahar ayına kadar çıkmayabilir

İngiltere’de Doçent Ben Neuman, koronavirüste ikinci dalganın 2021 baharında görülebileceğini açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle dünyada binlerce insan hayatını kaybetti.

Sonbahar’ın başlamasıyla vaka ve ölüm sayıları dünya genelinde yeniden artmaya başlayınca, ikinci koronavirüs dalgasının ne zaman başlayacağı da merak edilen bir konu oldu.

İngiltere’de yer alan Reading Üniversitesi’nde doçent olan Doktor Ben Neuman, ikinci bir koronavirüs dalgasının 2021 baharına kadar ortaya çıkmayacağını ve soğuk kış aylarının mini bri karantina görevi göreceğini iddia etti.

Kış aylarında insanların vaktinin çoğunu kapalı alanlarda ve fazla kişiyle temas etmeden geçirdiğini aktaran Neuman, atkı ve eldivenlerinde virüse karşı koruyucu bir rol oynayarak virüsün iletimini yavaşlatabileceğini söyledi.

“KORONAVİRÜS SALGINI MEVSİMSEL DEĞİL”

Koronavirüsün, grip virüsünün aksine kesinlikle mevsimsel olmadığını belirten Neuman, vaka sayısının kış aylarına göre insanların kendini dışarıya attığı ilkbaharda zirveye ulaşma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

VİRÜSÜN KIŞ AYLARINDA ARTMASINDAN ENDİŞE ETMEK YERİNE DAVRANIŞLARA ODAKLANMALI

Bununla birlikte, ikinci bir koronavirüs dalgasının ne zaman ortaya çıkabileceğine dair bir araştırma yapan doçent,  virüsün mevsimsel ilişkisi yerine, asıl kaynağı olan toplu etkinliklere yönelinmesi gerektiğini söyledi.

Neuman, “Koronavirüs vakalarının kış aylarında artacağından endişe etmek yerine, potansiyel bir koronavirüs kaynağı olan ve özellikle de maskelerin takılmadığı ve farklı ailelerden insanların bir araya geldiği  okul, ofis, parti ve restoran gibi yerlerde,  bulaşmaya yol açan davranışlara odaklanın” dedi.

“YALNIZCA POZİTİF ORANINA BAKMAK YANILTIR”

Bununla birlikte Neuman, pozitif testlerin yüzde oranının  salgının boyutunu ölçmek için yanlış bir yöntem olabileceğini de sözlerine ekledi:

“Çelişkili bir şekilde, koronavirüs testlerine katılan gripten muzdarip kişiler, potansiyel olarak pozitif testlerin yüzdesini düşürebilir ve bu da yanıltıcı bir şekilde koronavirüsün azaldığını gösterir.

Bu durum pandemiyi izlemek için pozitif oranların tek başına dikkate alınmaması gerektiğinin bir nedenidir.”

Öte yandan, dünya genelinde koronavirüs vakalarının sayısı 28 milyona, ölü sayısı ise 900 bine yaklaştı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

İştah kapatıyor, yağları yakıyor: Mate çayının faydaları nelerdir?

İştah kapatıyor, yağları yakıyor: Mate çayının faydaları nelerdir?

İştah kapatıcı ve form düzenleyici özelliği ile bilinen mate çayı nedir, faydaları nelerdir ve nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir