Dünya nüfusunun yüzde 10'una virüs bulaşmış olabilir

Dünya nüfusunun yüzde 10’una virüs bulaşmış olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her 10 kişiden 1’inin koronavirüs kapmış olabileceğini açıkladı.

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini arttırmaya devam ederken, vaka ve can kayıpları hızla artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bugün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde toplanarak, koronavirüs salgınındaki son gelişmeleri ele aldı.

“HER 10 KİŞİDEN BİRİ VİRÜS KAPMIŞ OLABİLİR”

DSÖ Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan yaptığı açıklamada, “Dünya çapında her 10 kişiden 1’i virüs kapmış olabilir” ifadelerini kullandı.

Ryan, “Bunun anlamı dünyanın büyük çoğunluğunun risk altında olduğudur. Pandeminin yayılmaya devam edeceğini biliyoruz, ancak şu anda bulaşmayı engelleyecek ve hayatları kurtaracak araçlara sahip olduğumuzu ve bunların emrimizde olduğunu da biliyoruz” dedi.

“10 ÜLKE VAKA VE ÖLÜMLERİN YÜZDE 70’İNİ OLUŞTURUYOR”

Ülkelere dayanışma ve liderlik çağrısında bulunan DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, dünya çapında vaka sayısında belirgin farklılıklar olduğuna dikkat çekti.

Ghebreyesus, “Tüm ülkeler bu virüsten etkilenmiş olsa da, bunun düzensiz bir salgın olduğunu hatırlamalıyız. 10 ülke bildirilen tüm vaka ve ölümlerin yüzde 70’ini oluşturuyor ve sadece 3 ülke yarısını oluşturuyor” dedi.

DSÖ 800 MİLYON VAKA OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR

Dünya genelinde 35 milyondan fazla insanın korona virüse yakalandığı belirtilirken, DSÖ bu rakamın 800 milyon olduğunu iddia ediyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda da gerçek vaka sayısının teyit edilen vaka sayısından fazla olduğu çok kez dile getirildi.

Öte yandan dünya genelinde şu ana kadar 35 milyon 530 bin 737 kişide korona virüs tespit edilirken, 1 milyon 43 bin 542 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. ABD, Hindistan ve Brezilya salgından en fazla etkilenen ülkeler konumunda bulunuyor.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Kalbinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini nasıl anlarsınız

Kalbinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini nasıl anlarsınız

Büyük ölçüde yaşam tarzı faktörlerinden etkilenen kalp ve damar sağlığınızın iyi durumda olması, yaşam süresi …