DSÖ Avrupa Ofisi'nden Türkiye'ye övgü

DSÖ Avrupa Ofisi’nden Türkiye’ye övgü

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, salgını önleme stratejisini takdirle karşıladığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi, Avrupa’da koronavirüs verilerinin raporlanmasının uyumlu hale getirilmesine ilişkin açıklamalar yaptı.

“TÜRKİYE’NİN STRATEJİSİ TAKDİRE ŞAYAN”

Yapılan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi, Türkiye’nin semptom göstermeyen kişiler de dahil olmak üzere tarama testlerini yapabilmek amacıyla Nisan ayındaki günlük test kapasitesini, Ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmasını ve virüsün yayılmasını önleme stratejisini takdire şayan bulmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin stratejisinin, sağlık sisteminin semptom göstermeyen kişiler de dahil daha fazla insana ulaşabilmesini mümkün kıldığı belirtilen açıklamada, “Risk altındaki kişiler, şüpheli ve olası vakalar ve teyit edilen vakaların yakın temaslıları, test açısından önceliklendirilmektedir.” denildi.

“TÜRKİYE SEMPTOM GÖSTEREN YA DA GÖSTERMEYEN TÜM VAKALARI İZOLE ETMEKTEDİR”

Test yapılmasının, salgının kontrol altına alınmasında önemli bir tedbir olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye, semptom gösteren ya da göstermeyen tüm Kovid-19 pozitif vakalarını izole etmektedir. Bu yaklaşım, bulaş zincirini kırmak için bir ön koşuldur.” değerlendirmesine yer verildi.

DSÖ’nün; veri toplama ve salgına yönelik önlemlerin, örgütün 2005 yılında çıkardığı “Uluslararası Sağlık Yönetmeliği” ile uyumlu bir şekilde yapılması çağrısında bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Raporlama ve veri toplama mekanizmalarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için Türkiye’nin de dahil olduğu tüm Üye Ülkeler ile gerek görüldüğü ölçüde düzenli istişarelere devam edilmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca örgütün, salgının durdurulması için salgına ilişkin veri paylaşımlarını iyileştirme, kanıtlara dayalı kararları destekleme ve bu süreçte karşılaşılan sorunlar ile bunların çözümlerini ele almak üzere, bölge ülkelerini bir araya getirmeyi planladığı bildirildi.

BAKAN KOCA’DAN TEŞEKKÜR

Bakan Fahrettin Koca, Avrupa’da koronavirüs verilerinin raporlanmasının uyumlu hale getirilmesine ilişkin DSÖ Avrupa Bölge Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin salgını önleme stratejisinin takdirle karşılandığının belirtilmesi üzerine Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Koca, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“DSÖ bugün Avrupa Bölgesinde Kovid-19 veri raporlamasını uyumlu hale getirmek için yayınladığı basın bildirisi ile virüsün yayılmasını önleme stratejimizi takdir etti. Türkiye bu konuda da deneyimini paylaşmaya hazır. Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’ye teşekkürler.”


Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Saç ekimi yaptırmanın riskleri

Saç ekimi yaptırmanın riskleri

Saç ekimi yaptırmak genel olarak güvenlidir ancak vücuda uygulanan her tedavi gibi dermatologların ve uzmanların …