Doktorlar uyarıyor: Nezle şikayetiyle acile gitmeyin

Doktorlar uyarıyor: Nezle şikayetiyle acile gitmeyin

Kış döneminde acil servislerde yoğunluğun arttığına dikkat çekilerek, nezle olanların hemen acile gitmemeleri uyarısında bulunuldu.

Koronavirüs, griple benzer belirtiler gösterse de nezlede durum çok farklı. Doktorlar, kış aylarında soğuk algınlığı vakalarının artmasıyla acil servislerde yoğunluğun yaşandığına dikkat çekerek, grip ve koronavirüsten ayırt edilebilen nezle için hastaların acil servisleri meşgul etmemeleri uyarısı yaptı.

HASTALARIN YÜZDE 30’U ACİL SERVİSLERDEN POLİKLİNİKLERE BAŞVURUYOR

Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Cander, acil servislerin yıllardır sağlık hizmetlerinin en önemli merkezlerinden biri olarak hizmet verdiğini söyledi.

Hastaların yüzde 30’unun acil servislerden hastanelere başvurduğunu, verilen sağlık hizmetinin üçte birinin acil servis üzerinden sağlandığına işaret eden Cander, koronavirüs sürecinde 24 saate yayılan hasta başvurularını yönetmek adına tüm mücadelenin merkezinin acil servisler olduğunu kaydetti.

“VİRÜS BULAŞIR DİYE BAŞVURUYU GECİKTİRMEYİN”

Salgın döneminde acil servis hizmetlerinin hiç aksatılmadığını anlatan Cander, vatandaşın salgının başladığı ilk dönemlerde acil servisleri gereksiz meşgul etmediğini vurguladı.

Ancak bazı vakaların “koronavirüs bulaşır” kaygısıyla acil başvurularını geciktirmesinin iyi olmayan sonuçlar doğurduğuna değinen Cander, kişinin bu noktada gerektiğinde acillere başvurmaktan çekinmemesi gerektiğini bildirdi.

Cander, 7-8 aylık hasta ve yönetim tecrübesi kazanmış olan acil servisler ve çalışanlarının hasta yönetmekte zorlanmadığını vurguladı.

Hastalığı daha iyi tanıdıklarını ama uzun süren mücadelenin çok yorduğunu ve yıprattığı çalışanlar olduğuna işaret eden Cander, sürecin uzaması ve şiddet olaylarının moralleri bozduğunu söyledi.

“GEREKSİZ BAŞVURULAR OLMASIN”

Cander, önlerinde çok önemli bir “Bu kış nasıl geçecek?” sorusu bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Aralık ve ocak ayları acil servislerde hasta sayısı pik yapar, adım atacak yer bulmakta zorlanırsınız. Şimdi koronavirüs sürecinin bunu nasıl etkileyeceği çok tedirgin ediyor. Beklentimiz ilk başlarda olduğu gibi gereksiz başvuruların acil servislere yapılmaması. Nezlenin gripten ve koronavirüsten farklarını bilmek ve yıllarca aşina olduğumuz nezle şikayetleriyle acil servislere başvurmamak gerekir.”

Cander, acil servislerin Kovid-19 hastalarının en çok başvurduğu ve takip edildiği yer olduğunu kaydetti.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

ABD'li araştırmacılar yenilebilir aşı üzerine çalışmalar yapıyor

ABD’li araştırmacılar yenilebilir aşı üzerine çalışmalar yapıyor

ABD’de California Üniversitesi Riverside’daki (UCR) araştırmacılar, mRNA aşılarının geliştirilmesinde kullanılan teknolojiyle, yenilebilir aşı üzerinde çalışmalar …