Araştırma: Antibiyotik direnci insanlık için ciddi bir tehdit

Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan bir araştırmaya göre, antimikrobiyal direnç nedeniyle dünya çapında her gün yaklaşık 3 bin 500 insan hayatını kaybediyor.

Sağlık uzmanları, antimikrobiyal direncin (AMR) insanlık için ciddi bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

Sadece 2019 yılında 1,2 milyondan fazla insan antibiyotik dirençli bakterilerin doğrudan bir sonucu olarak yaşamını yitirdi. 

200’den fazla ülke ve bölgede yapılan ve sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, AMR, AIDS veya sıtmadan daha fazla ölüme yol açtı. Önceden atlatılabilir enfeksiyonlar, tedaviye dirençli hale gelen bakteriler nedeniyle yüzbinlerce cana mal oldu.

Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı yarar yerine zarar getiriyor

Harekete geçme çağrısı

Araştırmanın yazarlarından Prof. Chris Murray, “Bu yeni veriler, dünya çapındaki antimikrobiyal direncin gerçek ölçeğini ortaya koyuyor ve tehditle mücadele etmek için şimdi harekete geçmemiz gerektiğinin açık bir işareti.” ifadesini kullandı.

Murray, “Antimikrobiyal dirence karşı yarışta önde olmak istiyorsak, rotayı düzeltmek ve yenilikleri yönlendirmek için bu verilerden yararlanmamız gerekiyor.” diye konuştu.

AMR’ye dair 2019 yılı verilerini yansıtan analiz, antibiyotik direncinin o sene 1,27 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu ortaya koydu. Aynı yıl, AIDS 860 bin, sıtma ise 640 bin can kaybına yol açmıştı.

Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

Kuzey Kore COVID-19 felaketinin eşiğine sürükleniyor

Kuzey Kore COVID-19 felaketinin eşiğine sürükleniyor

Kuzey Kore’de koronavirüs vaka sayısı 1,5 milyona yükseldi. Uzmanlar, aşı ve ilaç tedavisi sağlamak için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.