Afganistan'da koronavirüse yakalanan doktor ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi

Afganistan’da koronavirüse yakalanan doktor ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi alan Afganistan uyruklu Ahmad Zarif Sedeqi, yıllık izin için gittiği ülkesinde koronavirüse yakalandı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak görev yapan Afganistanlı Ahmad Zarif Sedeqi, geçen ay yıllık izin için gittiği ülkesinde öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvurdu.

Burada yapılan tetkiklerde Sedeqi’nin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Hastalık belirtileri ağırlaşınca başvurduğu hastaneye yeterli imkan olmadığı gerekçesiyle yatırılmayan Sedeqi, kendi imkanlarıyla oksijen tüpü alarak tedavi olmaya çalıştı.

TÜRKİYE’DEN YARDIM TALEP ETTİ

Hastalığının ilerlemesi üzerine Sedeqi, tedavisi için Türkiye’den yardım talebinde bulundu.

Bunun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın talimatıyla, Sedeqi’nin Türkiye’ye getirilmesi için Afganistan’a ambulans uçak gönderildi.

Samsun Çarşamba Havalimanı’na uçakla getirilen Sedeqi, buradan da ambulansla tedavi göreceği Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü.

İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, gazetecilere, Ahmad Zarif Sedeqi’nin 2017 yılından bu yana Samsun’da görev yaptığını söyledi.

“İNŞALLAH SAMSUN’DA ŞİFA BULACAKTIR”

Sedeqi’nin yaklaşık 12 yıldır da Türkiye’nin farklı illerinde doktorluk yaptığını belirten Oruç, “Afganistan’daki imkanların iyi olmaması nedeniyle tedavisinin Samsun’da yapılması için bizden talepte bulundu. Yaptığımız görüşmeler sonucunda Sağlık Bakanlığımız ambulans uçak tahsis etti. Tedavisini burada sürdüreceğiz. İnşallah Samsun’da şifa bulacaktır. Bir doktorumuzu bu şekilde Afganistan’dan getirmemiz, gerçekten ülkemiz adına gurur vericidir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Şeker hastaları için düşük glisemik indeksli 15 besin

Şeker hastaları için düşük glisemik indeksli 15 besin

Doğru yemek zor bir iştir. Etiketleri okumalı ve gıdaların besin değerini düşünmelisiniz. Düşünmeniz gereken bir …