Adana’daki inme merkezi hastalara şifa oluyor

Adana’daki inme merkezi hastalara şifa oluyor

Beyin damarlarının aniden tıkanıp oksijensiz kalmasıyla ortaya çıkan ‘inme’ nedeniyle hastalarda geçici ve kalıcı hasarlar oluşuyor. Adana’daki İnme Merkezi ise hastaların yüzde 80’ini sağlığına kavuşturuyor.

Beyne giden kan akışının azalması veya kesintiye uğraması halinde gerçekleşen “inme” nedeniyle her 14 dakikada bir hasta hayatını kaybediyor.

Ölümle sonuçlanmasa bile inme geçiren hastalarda geçici ve kalıcı hasarlar oluşuyor.

Erken müdahale hayat kurtarıyor

Yılda ortalama 750 bin hasta inme geçirirken, erken müdahalenin hayat kurtarmadaki etkisi büyük.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi’ndeki erken müdahale sayesinde hastaların yüzde 80’i sağlığına kavuşuyor.

İnmede ilk 6 saat önemli

Tedavide ilk 6 saatin öneminin büyük olduğuna dikkat çeken Şehir Hastanesi İnme Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Zülfikar Arlıer, öncesinde herhangi bir belirti vermeyen hastalığın tedavisi ile ilgili şunları söyledi:

“Özellikle damar tıkanıklığı olan inme hastalarında ilk 6 saat içerisinde hastalar inme merkezlerine taşınarak toplardamardan pıhtı eritici tedavi veriliyor. Buna cevap verilmezse, aynı kalp anjiyosunda olduğu gibi kasıktan girilerek beyine kadar kateter denilen sistemlerle ilerlenip beyindeki pıhtı ya eritilerek ya emilerek ya da özel pıhtı çekici sistemlerle alınarak hastaların beyin damarları açılıyor ve hastaların tamamen sağlığına kavuşması sağlanıyor.”

Haber: Fatma Er

Kamera: Çağlar Öztürk

Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

Anksiyetenin 11 belirtisi ve baş etmek için ipuçları

Anksiyetenin 11 belirtisi ve baş etmek için ipuçları

Günlük yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltan ve yaşamı adeta zindan eden anksiyete bozuklukları, birçok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir