Toyota'nın yeni spor otomobili GR 86 tanıtıldı

Toyota’nın yeni spor otomobili GR 86 tanıtıldı

Toyota, GR ürün gamının en yeni üyesi spor otomobil GR 86’nın dünya tanıtımını gerçekleştirdi.

Toyota GR ürün gamının en yeni spor otomobil üyesi GR 86 görücüye çıktı. Yeni GR 86, ilk kez 2012’de tanıtılan ve 200 bin adedin üzerinde satış performansı yakalayan GT86’nın sürüş karakteristiğini yansıtmaya devam ediyor.

Önden motorlu ve arkadan itişli GR 86’nın global bir model olarak Avrupa’da da satışa sunulması planlanıyor.

Toyota GR 86’nın alüminyum tavanı ve gövde panelleri gibi bir dizi ağırlık azaltma çalışmaları sayesinde 1.270 kilogram olmasıyla segmentinin en hafif dört koltuklu coupe aracı olarak öne çıkıyor.

GR 86’da yer alan yeni hafif dört silindirli motorun hacmi 2,4 litreye yükseltildi ve böylece performansı da selefine göre arttı.

Yeni GR 86, 4.265 mm uzunluk, 1.775 mm genişlik, 1.310 mm yükseklik ve 2.575 mm dingil mesafesine sahip.

Bu ölçüler hemen hemen GT86 ile aynı kalırken, çevikliği artıracak şekilde ağırlık merkezi alçakta tutuldu.

GT86’ya göre gövde sertliği yüzde 50 civarında artırılan yeni araç, daha keskin yol tutuşa ve daha iyi yönlendirme kabiliyetine sahip olacak.

Toyota Gazoo Racing’in motorsporları deneyiminden faydalanarak geliştirilen araçtaki ön hava kanalları ve yan paneller gibi fonksiyonel aerodinamik parçalar ile birlikte, GR 86’nın sınıfının en iyi yol tutuşa ve dengeye sahip olması hedefleniyor.​​​​​​​

MOTOR SEÇENEKLERİ

2.0 litrelik 200 beygir gücündeki motor, artık yerini 2.4 litrelik 232 beygir gücündeki motora bıraktı. Bu değişim aracın 0-100 km/s hızlanma süresini 1.1 saniye kadar kısaltarak 6.3 saniyeye indirdi. Bu motorun hâlâ turbosuz yani atmosferik olduğunu belirtelim.

Otomobilin herhangi bir elektrik desteği (hafif hibrit vb.) de bulunmuyor. Araçtaki tek opsiyon da şanzıman seçeneği konusunda yapılmış. Müşteriler 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman arasından seçim yapıyor.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Yeni Citroen C4 Türkiye'de satışta: İşte fiyatı

Yeni Citroen C4 Türkiye’de satışta: İşte fiyatı

Geçtiğimiz yıl tanıtılan yeni nesil Citroen C4, ülkemizde satışa sunuldu. İşte yeni Citroen C4 fiyatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir