Kimliklerde yeni dönem: e-İmza yükleme işlemi yarın 50 ilde başlıyor

Kimliklerde yeni dönem: e-İmza yükleme işlemi yarın 50 ilde başlıyor

”Hayat Kimliğinle Kolay” projesi kapsamında, kimlik kartlarına e-İmza yükleme işlemleri yarından itibaren 50 ilde başlıyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020’de hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay projesi kapsamında, e-İmza yükleme işlemleri yarından itibaren 50 ilde nüfus müdürlüklerindeki nüfusmatikler aracılığıyla yapılabilecek.

Bu iller Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak olacak.

e-İmza’da yeni dönem başlıyor: 10 Ocak’ta hayata geçiyor

Nüfusmatiklerde e-İmza yükleme işlemlerinin başladıktan kısa bir süre sonra, ülke genelinde nüfus müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda kimliklere e-İmza yüklenebilecek.

Uygulama ile vatandaşlar yeni nesil kimlik kartını sürücü belgesinin yanı sıra e-İmza olarak da kullanabilecek.

E-imza ile işlemler çevrim içi yapılabilecek

Ayrıca e-İmza ile işlemler çevrim içi olarak da yapılabilecek. E-imza kullanan kişi sayısının artmasıyla elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanılmasının artırılması sağlanacak.

Güvenli, hızlı, hatasız, eksiksiz, kaliteli

E-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektörde kırtasiyeciliğin azaltılması, iş ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Belirli harf ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veri olan e-İmza, ıslak imzaya göre kimliklendirme işlemlerinde son derece güvenilir bir araç olma özelliği taşıyor.

Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

Zonguldak

Zonguldak’ta şimşekler geceyi aydınlattı !

Akşam saatlerinden itibaren art arda şimşekler çaktı. Geceyi aydınlatan şimşekler görsel şölen oluşturdu. Öte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir