Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO'da terör örgütlerinin olmasını kabullenemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO’da terör örgütlerinin olmasını kabullenemeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Böyle bir güvenlik teşkilatının içerisinde biz terör örgütlerinin olmasını kabullenemeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen “Kütüphane Söyleşileri” programında, Türkiye’nin farklı illerinden gençlerle bir araya geldi.

Erdoğan, NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine hayır diyeceklerini ve İsveç’in tam bir terör yuvası olduğunu söyledi.

Bir gencin, İsveç-Finlandiya’nın NATO başvurusuna ve Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Türkiye’nin sürdürdüğü ilkeli tavrına ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti;

NATO ile ilgili adımda malum bu İsveç, Finlandiya bütün bunlar bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındıranlar. PKK’ya, YPG’ye bu denli ülkelerinde ev sahipliği yapacaklar, yürüyüş ise yürüyüş, paçavralarını köprü üstlerine her yere asacaklar. Şimdi bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip bunlara ciddi manada parasal destekler de verip, bunlara silah desteği veren bu ülkelerle kendilerine de söyledik. Dedik ki, NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Böyle bir güvenlik teşkilatının içerisinde biz terör örgütlerinin olmasını kabullenemeyiz.

Geçmişte girenler girdi bunun içinde Almanya, Fransa var. Yunanistan ve Fransa bunlar girip çıkmışlardı. Sonra malesef o dönemin Türkiye’deki yönetimi bunların önünü açtı ve bunlar yeniden NATO’ya dönebildiler. Dönebildiler de ne oldu? Örneğin şu anda Dedeağaç’ta ABD üs kurdu. FETÖ terör örgütü Yunanistan üzerinden Avrupa’ya seyahat ediyor. Kendilerine verdiğimiz terörist isim listesini görmezden geliyor. Bunları hala korumaya devam ediyorlar. 

“Niye böyle bir gaflete düşelim ki?”

Şimdi diyorlar ki, talepleriniz nedir bilelim ona göre İsveç’ten Finlandiya’dan bunları isteyelim. Biz bir sokulduğumuz delikten bir daha sokulmayı düşünmüyoruz. Yunanistan’da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de, Finlandiya da bize aynı numarayı çekecekler. Niye böyle bir gaflete düşelim ki? Kusura bakmasınlar, biz şu anda bu yetkimizi çünkü NATO’da tam ittifak gerekiyor, Bir ülke hayır derse NATO ittifakı içerisinde o ülkeyi alamazlar. Bizim de bu konu ile ilgili kesinlikle bu iki ülke hakkında hele hele İsveç kesinlikle tam bir terör odağıdır, terör yuvasıdır. Bunlar bize silah noktasında yaptırım da uyguladılar.

Şimdi Yunanistan’a geliyoruz batıya 400 milyar Avro borcu var hala batı bunlara silah desteği veriyor. Üs kurmalarına müsaade ediyor. Bir yandan da bizimle görüşmelerde “Biz sizinle aramızdaki münasebetleri geliştirmek istiyoruz” derken kalkıp iki devletli çözüme olumlu bakmıyoruz diyorlar. Senin olumlu bakmadığınız şeye bizim olumlu bakacağımızı kim sana söylüyor kusura bakma. Biz de eğer Türkiye isek geçmişte bu delikten bu ülke bir kere sokuldu fakat tekrar bu delikten sokulmayı kesinlikle istemiyoruz. Onun için de kararlı bir şekilde bu politikamızı sürdüreceğiz ve NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine hayır diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza bu şekilde devam edeceğiz.

“Rusya-Ukrayna savaşıyla alakalı olarak denge politikası güdüyoruz”

Rusya-Ukrayna savaşıyla alakalı olarak da bizim şu anda gerek Rusya gerek Ukrayna ile ilgili bir denge politikası güdüyoruz. Bu denge politikasında ben tabi ne sayın Putin ile ne sayın Zelenskiy ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok. Sayın Putin ile de Zelenskiy ile de telefon diplomasimi sürdürüyorum. Özel temsilcimi onlara gönderdim gönderiyorum ve bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde bunu devam ettireceğiz. Çünkü bir yeni dünya savaşının çıkmasının ne bölgemize ne dünyaya hiç bir faydası yok. Şu anda Ukrayna’dan olan göç ortada obür tarafta bu işin Rusya’ya Ukrayna’ya olan maliyetleri ortada. 

“Bölgede bir istikrar unsuru olacak devlet varsa bu da Türkiye’dir bunu korumak durumundayız”

Bir taraftan da bizim her iki tarafla değişik bağlarımız var. Bugün Rusya ile nükleer enerjide bir adımımız var. Önümüzdeki yıl içinde inşallah Akkuyu Nükleer Santrali’ni bitirip açacağız. Bizim için çok ciddi bir kaynak. Diğer taraftan Ukrayna ile ilgili adımlarımız var. Rusya ile bizim şu anda kullandığımız doğal gazın yüzde 50’sini Rusya’dan temin ediyoruz. Bunlar bizim için stratejik önemde münasebetlerdir. Bu münasebetleri kesip atamayız. Obür taraftan Ukrayna ile bu gıda alanında bir çok ortaklıklarımız var. Bunları da aynı şekilde devam ettiriyoruz. Bölgede istikrar unsuru olacak devlet varsa o da Türkiye’dir bunu korumak durumundayız.

Gençlerimize yeşil alanlarıyla, oyun parklarıyla, kültürel merkezleriyle nasıl bir Atatürk Havalimanı millet bahçesi hayal ettiğimizi anlattım.

29 Mayıs’ta, İstanbul’un Fethi’nin yıl dönümünde inşallah buradaki ilk ağacımızı toprakla buluşturacağız. pic.twitter.com/GC8T0aL2bp

— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) May 19, 2022

 

“Şehir hastanesi ile iç içe olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin, “Atatürk Havalimanı’na Millet Bahçesi inşası herkesi mutlu edece mi?” sorusuna, şöyle yanıt verdi;

Ben şimdiden size müjdeyi vereyim. İnşallah çok çok mutlu edecek. Bütün o bölgeye Türkiye’nin en büyük millet bahçesi olarak gelip ordada hafta sonlarını hatta hafta içini geçirebilecek aileler olacak. Bütün bunlarla oyun parklarıyla, kültürel merkezlerle orası çok ciddi bir güç devşirecek. Bu bölge zaten millet bahçesi noktasında, Başakşehir, tüm oralara kadar fakir ama şu anda bu millet bahçesi ile ağacı ile yeşili ile orası çok çok güzel bir yer olacak. Bir yandan da yanında şehir hastanesi var. Şehir hastanesi ile iç içe olacak.

“29 Mayıs kutlamasını bu sene orada yapacağız”

Şehir hastanesi ile birlikte düşünün bir tarafta 1006 odalı bir şehir hastanesi yanında millet bahçesi oranın güzelliği ne ile izah edilebilir? Bütün yeşili ile oyun parklarıyla burada gayet güzel bir proje hayata geçecek. Şimdiden oranın bitmiş halini görüyorum. Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız. Fakat pistlerin dışındaki mevcut yeşil alanları biz çok daha farklı bir yeşil alan haline getirmek suretiyle orayı zenginleştireceğiz. Bununla ilgili olarak projenin çalışmalarını sürdürüyoruz. 29 Mayıs kutlamasını bu sene orada yapacağız. 

Raket tutma stilimi soran genç kardeşimle dünyadaki örneklerden konuştuk. Bu tarzın son zamanlarda bazı dostlarla yaptığımız müsabakalarda nasıl işe yaradığından bahsettim… pic.twitter.com/lQYkhN79wM

— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) May 19, 2022

 

“Dünyada masa tenisinde çok farklı stiller var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, masa tenisi oynarken raket tutuş stili ile sorulan soruya ilişkin şunları kaydetti;

Dünyada masa tenisinde çok farklı stiller var. Mesela Türkiye’nin klasik bir raket tutma tarzı vardır, dünyada çoğunlukla da o tarz kullanılır. Yani raketin sap kısmından tutarlar. Fakat mesela Çinlilerin, Japonların tutuş şekli ise benim tuttuğum şekildir. Ben onlardan örneği alarak o şekilde kullanıyorum. Fena da değil bayağı işe yarıyor. Son zamanlarda bazı dostlarla yaptığımız müsabakalarda işe yaradı. Mesela yurttaki masa tenisinde voleybol milli takımımızın koçu Gücani ile oynadık. O da o klasiği kullanıyordu ben ise raketi avucuma alarak oynadım. Sen iyi oynuyorsun yendin beni dedi. Demekki stil bir çok şeyleri değiştirebiliyor. Futbolda da vuruşlar vardır hepsinin farklı farklı kendine özgü netice alışları var. Benim de masa tenisinda raketle bu noktada işime yaradı iyi de gidiyor. Kaynak: www.trthaber.com

Bunlara Bakın

Isırığı bir insanı öldürmeye yeten koca engerek yılanı görüntülendi

Isırığı bir insanı öldürmeye yeten koca engerek yılanı görüntülendi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şubesi tarafından Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir