Türkiye'den 114 ülkeye 9,2 milyon dolarlık pul biber ihracatı

Türkiye’den 114 ülkeye 9,2 milyon dolarlık pul biber ihracatı

Pul biber, Anadolu’nun topraklarının ürettiği biberi geleneksel yöntemle kurutularak elde edilen önemli bir baharat. yurt içinde tüketildiği gibi ihracatı da katlanarak artıyor.

Türkiye’de üretilen yemeklerin vazgeçilmez lezzetlerinden pul biberde ihracat, 2021 yılında bir önceki seneye göre yüzde 21,8 artarak 9,2 milyon dolara yükseldi.

İHRACAT YÜZDE 21,8 AŞILDI

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, Türkiye’den 2020 yılında 7 milyon 570 bin dolarlık pul biber ihracatı yapıldı. 2021 yılında ise ihracat, bir önceki senenin rakamlarını yüzde 21,8 aşarak 9 milyon 222 bin dolar oldu.

114 ÜLKEYE 4 BİN TONA YAKIN İHRACAT

Almanya, Suudi Arabistan, İngiltere, Hollanda, Fransa, İsveç, Kanada, İtalya ve ABD’nin de aralarında olduğu 114 ülkeye geçen yıl 3 bin 886 ton pul biber satıldı.

EN FAZLA PUL BİBER ALMANYA’YA GİTTİ

Geçen yıl en çok pul biber ihracatı yapılan ülke 2 milyon 202 bin dolarla Almanya oldu. Bu ülkeyi 1 milyon 591 bin dolarla Hollanda, 997 bin dolarla İngiltere izledi.

“İSOTUN LEZZETİNE DÜNYA YENİ YENİ VARIYOR”

Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsa Kızıldemir, pul biber ihracatının 2021 yılını artışla kapatmasının, isotun ana vatanı Şanlıurfa açısından sevindirici olduğunu belirtti.

“İHRACAT RAKAMI DA ÜLKE SAYISI DA ARTIYOR”

Türkiye’nin bu tadının tüm dünyaya yayılmaya başladığını ve insanların da bunu sevdiğini ifade eden Kızıldemir, “İhracat rakamlarımızın bir önceki yıla göre artması bizim için sevindirici bir durum. Aynı zamanda ihracat yapılan ülke sayımız da artıyor.” dedi.

“EN TATLI ACI”

Kızıldemir, ihracat yaptıkları ülkelerin çeşitlenmesinin de sevindirici bir gelişme olduğunu aktararak, “Bizim ‘en tatlı acı’ dediğimiz isotun lezzetine dünya yeni yeni varıyor. Bu lezzeti alan kişiler bir daha bırakamayacaklar. Ümit ediyorum ki 2022 yılında daha da iyi ihracat rakamlarına ulaşırız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

İstanbul

İstanbul’da Haziran ayında en çok kıvırcık salata pahalandı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, geçen Haziran ayında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir