Türkali-1 kuyusunda ilk test başarıyla sonuçlandı

Türkali-1 kuyusunda ilk test başarıyla sonuçlandı

Türkali-1 tespit kuyusunda test edilen ilk rezervuar seviyesinde 1,15 milyon metreküp doğalgaz akışı sağlandı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Batı Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahasında, ultra derin denizde yer alan Türkali-1 tespit kuyusunda ilk kuyu akış test başarıyla gerçekleştirdi.

1,15 MİLYON METREKÜP DOĞALGAZ AKIŞI SAĞLANDI

Test edilen seviyede 1,15 milyon metreküp doğalgaz akışı sağlandı. Test kapsamındaki analiz sonuçlan ve elde edilen veriler, kuyuda 2,7 milyon metreküp tahmini gaz üretim potansiyeli gösteriyor.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “Proje, program ve takvim dahilinde ilerliyor. Son test sonuçları ise sektör ve pazar için çok önemli fırsatlar ortaya koyuyor” dedi.

İŞLETME TESİSİNE İLK DOĞALGAZIN 2023’TE ULAŞMASI HEDEFLENİYOR

Filyos’ta kurulacak doğalgaz işleme tesisine ilk doğalgazın 2023 yılında ulaşması hedeflendiğini belirten TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

“Kuyu akış testi bir sonraki rezervuar seviyesi ile devam edecek olup, elde edilen veriler sahanın geliştirilmesinde kuyu testinin hemen ardından tamamlanacak ön mühendislik ve tasarım çalışmalarının optimizasyonu için kullanılacak, Filyos’ta kurulacak doğalgaz işleme tesisine, İlk doğalgazın 2023 yılında ulaşması hedefleniyor.

“TOPLAM 540 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ KEŞFEDİLDİ”

Türkali-1 ultra derin deniz tespit kuyusunda, 2 bin 143 metre su derinliğinde, 3 bin 920 metre son deriliğe ulaşıldı. Türkali-1, Sakarya Gaz Sahası’nda Fatih Sondaj Gemisi tarafından açılan ilk tespit kuyusu olma özelliği taşıyor. Sahadaki kuyu akış testleri, TPAO envanterine 2020 yılında katılan Kanuni Sondaj Gemisi tarafından gerçekleştiriliyor. Akış testi, keşfedilen rezervlerden üretilebilecek doğalgazın akış hızı ve basıncı konusunda veri sağlıyor. Bu verilerden hareketle kuyuların ekonomik üretim potansiyeli hesaplanabiliyor. TPAO’nun Karadeniz’de, ultra derin denizde gerçekleştirdiği arama çalışmalarında bugüne dek toplam 540 milyar metreküp doğalgaz keşfedildi.

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi, deniz altında kurulacak doğalgaz üretim sistemi, Filyos kıyısında kurulacak bir işleme tesisi ve bu iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarından oluşuyor”


Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

İstanbul

İstanbul’da Haziran ayında en çok kıvırcık salata pahalandı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, geçen Haziran ayında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir