Türk somonu ihracatı 130 milyon dolara ulaştı

Türk somonu ihracatı 130 milyon dolara ulaştı

Türkiye’nin somon ihracatı, dünyada kendisine kısa zamanda yer edindi. 2021’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 132 artarak, 130 milyon dolara yükseldi.

İç sulardaki kurulu çiftliklerde yarım kilogram ağırlığa ulaştıktan sonra Karadeniz’deki çiftliklerde yetiştirilen ve “Türk somonu” ismiyle pazarlanan gökkuşağı türü alabalık, su ürünleri sektöründe önemini artırıyor.

MİKTAR BAZINDA İHRACATI YÜZDE 85 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Türk somonunda 2020’de 56 milyon dolar olan ihracat, 2021 yılında yüzde 132 artarak 130 milyon dolar oldu. Miktar bazındaki ihracat ise 12,3 bin tondan 22,8 bin tona çıktı. Böylece sektörün miktar bazındaki ihracatı yüzde 85 arttı.

Türk somonunun ortalama ihraç fiyatı 2020 yılında kilogramda 4,56 dolarken, 2021 yılında yüzde 25’lik artışla 5,72 dolara çıktı.

ihracatçı, Türk somonuyla ilgili geleceğe umutla bakıyor.

EGE’DEN YAPILAN SOMON İHRACATINDA ARTIŞ

Somon ihracatında Ege de payını artırdı. Ege İhracatçı Birlikleri kanalıyla yapılan ve 2020’de 20 milyon dolar civarında olan ihracat miktarı, geçen yıl yüzde 111 artarak 43 milyon dolara yükseldi.

EN ÇOK RUSYA TERCİH EDİYOR

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Atakan Demir, Türk somonunun özellikle Karadeniz’de yetiştiğini belirterek, ciddi deneme üretimleri yaklaşık 5 yıl önce başlayan bu balığın üretiminin her yıl arttığını, gelecek sene 60 bin ton üretim hedeflendiğini söyledi.

NORVEÇ VE ŞİLİ’DE ÜRETİLEN SOMONDAN SONRA

Demir, Türkiye’nin somon üretiminde yolun başında olduğunu, üretimin daha da artacağını ifade ederek, ağırlıklı olarak Norveç ve Şili’de üretilen somonun yanı sıra Türk somonunun da dünya pazarında kendine yer bulduğunu aktardı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Getirİş bir yılda 2,2 milyon kullanıcıya ulaştı

Getirİş bir yılda 2,2 milyon kullanıcıya ulaştı

Getir’in iş, çalışan ve hizmet arayanları buluşturmak için hayata geçirdiği Getirİş, sadece bir yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir