Tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracatında rekor kırıldı

Tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracatında rekor kırıldı


Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Bakanlık binasında Nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin de katıldığı toplantıda konuşan Bakan Muş, 2022 yılını ihracatta başarılar ve rekorlarla kapattıklarını belirterek, 2023 yılında da küresel ekonomideki belirsiz görünümün devam etmesine rağmen söz konusu başarıyı daha ileri taşıman için çalıştıklarını ifade etti.


Uluslararası kuruluşların raporlarında, küresel ekonomide geleceğe ilişkin öngörülerde birçok soru işareti bulunduğunu gösterdiğini aktaran Bakan Muş, “Küresel ekonomi bir belirsizlik süreci içerisindedir. 2023 yılının Ocak ayında İmalat PMI endekslerinin, ABD ve AB gibi ülkelerde önemli eşik olan 50 eşik değerin altında kaldığı görmekteyiz. Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler’in Ocak ayı raporlarında 2023 yılı için yüzde 1,7 ve yüzde 1,9 küresel büyüme oranı öngörülmüştür” diye konuştu.


Mustafa Cenik – Hakan Karaduman

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.iha.com.tr

Bunlara Bakın

Bayilerde sıfır araç olmaması ikinci el otomobil pazarını hareketlendirdi

Bayilerde sıfır araç olmaması ikinci el otomobil pazarını hareketlendirdi

Bayilerde sıfır otomobillerin kısıtlı olması alıcıları ikinci el otomobile yönlendirdi. Araç almak isteyen vatandaşlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir