Naci Ağbal: Para transferleri 7/24 yapılabilecek

Naci Ağbal: Para transferleri 7/24 yapılabilecek

TCMB Başkanı Naci Ağbal, yeni ödeme sistemi “FAST” ile para transferlerinin 7/24 yapılabileceğini açıkladı.

Bankalara arasındaki hesaplar arasındaki para transferi (EFT) için mesai saatlerini beklemek artık tarihe karışıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

7 GÜN 24 SAAT KESİNTİSİZ PARA TRANSFERİ YAPILABİLECEK

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşların, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceği vurgulandı.

Böylece farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferinde (EFT) saat 17.00 sınırı kalkacak, 7/24 para transferi dönemi başlayacak

“KISA BİR ZAMAN İÇERİSİNDE”

TCMB’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, FAST Sisteminin, 18 Aralık’tan itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınmasının ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılmasının planlandığı aktarılan açıklamada, “Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.” denildi.

Açıklamada, FAST Sistemi’yle birlikte ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi’nin de vatandaşların kullanımına sunulacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“ÖNEMLİ BİR ADIM TAMAMLANMIŞ OLACAK”

“Böylece, TCMB’nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”


Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Baharat ihracatı 200 milyon doları aştı

Baharat ihracatı 200 milyon doları aştı

Türkiye’nin geçen yıl baharat ihracatı, koronavirüs nedeni ile yemek noktalarının kapalı olmasına rağmen önceki yıla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir