Josep Borrell: Yeni mali kriz tetiklenebilir

Josep Borrell: Yeni mali kriz tetiklenebilir

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kripto paradaki ani düşüşün mali krize sebep olabileceğine değindi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sebebiyle küresel çapta ekonomik kriz tüm dünyayı etkisi altına almış durumda.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell da, Rusya-Ukrayna Savaşı ve bunun küresel ekonomiye etkileri hakkında bir blog yazısı yayınladı.

“Savaşın etkilerini AB de hissediyor”

AB’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile yakın ekonomik bağları olduğunu anımsatan Borrell, savaşın olumsuz ekonomik sonuçlarını AB’nin de hissettiğini belirtti.

Borrell, savaş nedeniyle gıda, enerji ve başlıca emtia fiyatlarının baskısıyla enflasyonda sert bir artış yaşandığını anımsattı.

Enflasyonun, salgının ardından ekonomik toparlanmanın neden olduğu artan talep ve değer zincirinde devam eden kesintiler sonucunda 2021 boyunca yüksek seyrettiğini anımsatan Borrell, savaşın enflasyon artışını hızlandırdığını dile getirdi.

“Kripto birimlerde olağanüstü bir değer kaybı gözlemledik”

Josep Borrell, enflasyonun en yoksulları ve zayıfları daha fazla etkilediğini, dünya çapında eşitsizlikleri de artırdığını bildirdi.

“Son haftalarda finansal piyasalarda hisse fiyatlarında hızlı bir düşüş ve kripto para birimlerinde olağanüstü bir değer kaybı gözlemledik.” diyen Borrell, bu durumun yeni bir mali krizi tetikleyebileceğine dikkati çekti.

AA’nın haberine göre Borrell, bu durumda uluslararası sermayenin finans alanında yüksek riskli yatırımlardan çıkarak ABD gibi daha güvenli yerlere yöneleceğini savundu.

Söz konusu riskin gerçekleşmeye başladığını belirten Borrell, son dönemde dolar kurunun hızla yükseldiğini, bunun para birimi değer kaybeden ülkelerde enflasyonu daha fazla beslediğini aktardı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Güven endeksi inşaat sektöründe yükseldi

Güven endeksi inşaat sektöründe yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Haziran ayı hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.