Gelişmekte olan ekonomiler, Fed'in faiz artışına karşı hazırlık yapmalı

Gelişmekte olan ekonomiler, Fed’in faiz artışına karşı hazırlık yapmalı

Uluslararası Para Fonu (IMF), yetkilileri, gelişmekte olan ekonomilerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışına karşı hazırlık yapması gerektiğini belirten bir yazıya imza attı.

ÜÇ YÖNETİCİ ORTAK BLOG YAZISI YAYINLADI

IMF yöneticileri Stephan Danninger, Kenneth Kang ve Helena Poirson, Fed’in para politikasını sıkılaştırmasına ilişkin ortak bir blog yazısı kaleme aldı.

FED BEKLENDEN HIZLI HAREKET EDERSE

Yazıda, Fed’in beklenenden daha hızlı hareket etmesinin finansal piyasaları sarsabileceği, yurt dışında sermaye çıkışları ve para biriminin değer kaybetmesini tetikleyebileceği belirtildi.

ENFLASYONUN ILIMLI DÜŞMESİ BEKLENİYOR

ABD ekonomik büyümesinin devam etmesinin beklendiği aktarılan yazıda, ABD’de enflasyonun yılın ilerleyen aylarında ılımlı bir şekilde düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Yazıda, ABD’de para politikasının kademeli olarak sıkılaştırılmasının gelişmekte olan piyasalar üzerinde çok az etkisi olacağı belirtilerek, gelişmekte olan ekonomiler için Fed’in beklenenden daha hızlı faiz artırımları ve artan koronavirüs vakalarının oluşturduğu risklere işaret edildi.

EKONOMİK TÜRBÜLANSA HAZIRLIK

Yazıda, “Gelişmekte olan ekonomiler, olası ekonomik türbülans nöbetlerine hazırlanmalı.” denildi.

Fed’in daha hızlı faiz artışının finansal piyasaları sarsabileceği ve küresel olarak finansal koşulları sıkılaştırabileceği aktarılan yazıda, “Bu gelişmeler, ABD talebinin ve ticaretinin yavaşlamasına neden olabilir. Aynı zamanda gelişmekte olan piyasalarda sermaye çıkışlarına ve para biriminin değer kaybetmesine yol açabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

TÜRSAB Başkan Adayı Bilir: Türkiye

TÜRSAB Başkan Adayı Bilir: Türkiye’nin 100 milyon turist ağırlayacak kapasitesi var

25’inci Dönem TÜRSAB Genel Kurul seçimlerine sayılı günler kala Genel Kurul Başkanlığına aday olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.