Esnaf, gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini önerdi

Esnaf, gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini önerdi

AK Parti tarafından alt yapısı hazırlanma çalışmaları yürütülen KDV ile ilgili TESK Başkanı Palandöken de beklentilerini dile getirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özellikle temel gıda ürünlerinde fiyatların kısmen düşmesi için KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli.” diyerek, şu anda Meclis gündemine getirilmesi beklenen kanunla ilgili görüşünü aktardı.

“SON AYLARNDA ARTAN GIDA FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN KDV YÜZDE 1’E İNMELİ”

TESK Genel Başkanı Palandöken, son aylarda artan gıda fiyatlarının tüketici kadar esnafı da zor duruma soktuğunu söyledi. Palandöken, gıda ürünlerinin toptan alımında KDV oranının yüzde 1 olduğunu belirterek, “Esnafımız gıda ürünlerini toptan alırken yüzde 1 oranında KDV ödediği malları perakende satarken yüzde 8 oranında KDV ekliyor. Örneğin, eti toptan alan kasap yüzde 1 KDV ödeyerek alıyor, aynı eti perakende satarken yüzde 8 KDV eklemek zorunda kalıyor. Lokantacı halden aldığı sebzeye yüzde 1 KDV öderken yaptığı yemeği müşterisine sattığında yüzde 8 KDV ekliyor. Oran farklılıkları hem esnafa sıkıntı oluyor hem de yük vatandaşın üzerinde kalıyor.


TEMEL GIDA ÜRÜNLERİNDE FİYATLARIN DÜŞMESİ İÇİN

Özellikle dar gelirli vatandaşların gıda alışverişindeki yükünün azaltılabilmesi için gıda ürünlerinin tamamında KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli. Esnafımız gıda fiyatlarındaki artışı satış fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyor. Özellikle temel gıda ürünlerinde fiyatların kısmen düşmesi için KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli.” dedi.

“AYNI ÜRÜNE İŞLENİŞİNE GÖRE 3 FARKLI KDV UYGULANABİLİYOR”

Palandöken, aynı mal ve hizmetlere farklı KDV oranlarının uygulanmasının hem kayıt dışılığı arttırdığına hem de uygulamayı zorlaştırdığına dikkat çekerek, “Leblebiyi toptan aldığımızda yüzde 1, perakende satarken yüzde 8 KDV ödüyoruz. Aynı leblebiyi işleyerek satarsak KDV oranı yüzde 18’e çıkıyor. Aynı malda birden fazla KDV oranının olması hem uygulamayı zorlaştırıyor hem de kayıt dışılığı artırıyor.


KAYIT DIŞILIĞIN AZALMASI İÇİN TEK KDV ORANI

Bu nedenle toptan ya da perakende olduğuna bakılmaksızın tüm gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1 olursa hem kayıt dışılık azalır hem de vergi gelirleri artar.” diye konuştu.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

4 yıl önce yapımına 100 milyon harcandı aylık 100 bin liraya kiracı bulunamıyor

4 yıl önce yapımına 100 milyon harcandı aylık 100 bin liraya kiracı bulunamıyor

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde dönemin AK Partili Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu tarafından projelendirilen Karadeniz’in en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.