Endonezya daha fazla yatırım hedefliyor

Endonezya daha fazla yatırım hedefliyor

Endonezya, yeni istihdam düzenlemeleri kapsamında ve yatırımcıları rahatlatacak önlemler sunarak, ülkede yerli ve yabancı yatırımların artması beklentisini taşıyor.

Devlet Başkanı Joko Widodo, video konferansla katıldığı 2020 Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, girişimcileri yeni istihdam düzenlemeleriyle oluşan yatırım fırsatlarından yararlanmaya davet etti.

Koronavirüs nedeniyle dünyanın zorlu bir yıl geçirdiğini belirten Widodo, ülkelerin ekonomide beklenmedik şekilde karşılaşılan sorunların üstesinden gelmede ve yeni olanakların oluşturulmasında zorlandığını söyledi.

Ticari konuda fırsatların hâlâ açık olduğuna inandığını dile getiren Widodo, özellikle ülkesindeki yatırımların artmasına yönelik yapısal reformlar gerçekleştirdiklerini vurguladı.

“YATIRIMCIYI RAHATLATAN BİR ORTAM SUNDUK”

Widodo, bu kapsamda, yeni düzenlemelerle bürokratik süreçlerin kolaylaştırılmasının yanı sıra karmaşık işlemleri kaldırarak yatırımcıyı rahatlatan bir ortam sunduklarını kaydetti. Widodo ayrıca yerli ve yabancı iş adamlarının Endonezya’nın yeni ekonomi politikalarının potansiyelleri ve teşviklerini olumlu şekilde hissedeceğini belirtti.

İSTİHDAM POLİTİKALARI İLE İLGİLİ SENDİKALARIN  FARKLI GÖRÜŞLERİ VAR

Öte yandan işçi sendikaları, yeni istihdam düzenlemesinin asgari ücret, çalışma saati, izin, sözleşme yenilenmesi, kıdem tazminatı ve sosyal güvenlik gibi çeşitli haklarını baltaladığını ifade ediyor. Hükümet ise Eylül 2019’dan bu yana tartışma konusu olan düzenlemelerin yabancı yatırımı teşvik edeceği, istihdamı artıracağı ve ekonomiyi canlandıracağını savunuyor.

İstihdam paketinin 5 Ekim’de onaylanmasının ardından ülke genelinde 3 hafta boyunca yeni düzenlemelerin iptali talebiyle gösteri düzenlemişti.
Kaynak: www.ensonhaber.com

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Petrol Ofisi

Petrol Ofisi’ne 13 ödül birden

Küresel prestije sahip MUSE Creative Awards’ta markaların reklam, pazarlama, dijital medya gibi alanlarda gerçekleştirdiği …