Çin, dışa açık ekonomik dolaşımı destekliyor

Çin, dışa açık ekonomik dolaşımı destekliyor

Çin Devlet Başkanı Şi, ekonomide küreselleşme mesajı verdi. Şi, Pekin’in küresel ekonomi ve uluslararası sistemle bütünleşmiş halde olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2020 Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne video konferans yoluyla katılarak, APEC’in dünya ekonomisi için önemi ve ülkesinin küresel ekonomiye katkılarına değindi.

Koronavirüs salgınının insanlık tarihinde olağan dışı bir gelişme olduğuna dikkati çeken Şi, “Küresel ekonomi kendisini büyük bir gerilemenin içinde bulmuştur. Endüstri ve tedarik zincirleri aksamış ve yönetim, kalkınma ve güven alanındaki eksiklikler daha da artmıştır.” şeklinde konuştu.

KÜRESEL EKONOMİ MESAJI

Çin Devlet Başkanı, küresel piyasaya açıklığın, APEC üyeleri için tek ilerleme fırsatı olacağına dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Günümüz dünyasında ekonomik küreselleşme, geri çevrilemez bir eğilim haline gelmiştir. Hiçbir ülke, kapılarını kapatarak gelişemez. Çin, küresel ekonomi ve uluslararası sistemle bütünleşmiş haldedir. Bu sistemden ayrışıp kendimizi küçük bir halkanın içine hapsederek yön değiştirmeyeceğiz. Yeni kalkınma yaklaşımlarını destekleyen bir ülke olarak içe kapalı değil, dışa açık bir ulusal ve uluslararası ekonomik dolaşımı destekliyoruz.”

ABD’NİN ÇİN POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ

Şi, ABD’nin Çin ile ticari rekabetini isim vermeden eleştirerek, “Tek taraflılık, korumacılık, zorbalık ve ekonomik globalleşmeye karşı çıkmanın artması, dünya ekonomisindeki belirsizlik ve riskleri körüklemektedir.” ifadesini kullandı.

Çin’in koronavirüs sonrası ekonomik kalkınma için izleyeceği yol haritasına değinen Devlet Başkanı Şi, “Öncelikle iç pazarımızın taleplerini genişleterek ekonomik faaliyetlerin akışını temin edeceğiz. Bunun yanı sıra bilimsel ve teknolojik yenilikleri destekleyerek ekonomik büyümenin saiklerine fırsat vereceğiz. Son olarak da reformlara hız verip pazarımızı canlandıracağız.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Ihlamurdan ekonomiye 30 milyon liralık katkı

Ihlamurdan ekonomiye 30 milyon liralık katkı

Orman Genel Müdürlüğünce, ıhlamurun yıllık olarak orman köylüsüne yaklaşık 5 milyon lira, ülke ekonomisine ise …