Çiçek sektöründen 4,5 ayda 44 milyon dolarlık ihracat

Çiçek sektöründen 4,5 ayda 44 milyon dolarlık ihracat

Çiçek sektörü, bu yılın sonunda geçen sene 107 milyon dolar olarak gerçekleşen dış satım rakamını aşmayı hedefliyor.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, sektörde söz sahibi ülkelerin salgın sürecinde gerekli üretimi yapamamaları ya da ulaşımda yaşadıkları sıkınlar nedeniyle Türkiye’deki ihracatçıların arttığına değindi.

“BU YIL ANNELER GÜNÜ’NDE İHRACAT YÜZDE 100 ARTTI”

14 Şubat Sevgililer Günü ve Anneler Günü gibi özel günlerin de etkisiyle yıla iyi bir başlangıç yaptıklarını ifade eden Yılmaz, Anneler Günü’nde ihracatın geçen yıla göre yüzde 100 artışla 35 milyon daldan 70 milyon dala çıktığını kaydetti.

Yılmaz, rakamların yüz güldürdüğünü vurgulayarak, “Yurt dışı satışlarında rekor diyebileceğimiz bir yıl yaşıyoruz. Geçen yıl 107 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik, bu yıl 4,5 ayda bunun yüzde 41’ine ulaştık. Şu ana kadar sektörün ulaşabildiği en yüksek rakamlara ulaşmış durumdayız. Geçen yılki rakamın üstünde bir ihracatı gerçekleştireceğimizi söyleyebiliriz.” diye konuştu.

“SEKTÖR 83 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR”

Bu yıl ihracat yapılan ülke sayısında artış olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Genel olarak sektör, 83 ülkeye ihracat yapıyordu, bu yıl öyle tahmin ediyorum ki bunun üzerine çıkacağız. Talep gelen ilave ülkeler var. Türkiye’de üretilen çiçekleri dünyanın dört bir yanına göndereceğiz.” dedi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

TCMB repo ihalesiyle piyasaya 71 milyar lira verdi

TCMB repo ihalesiyle piyasaya 71 milyar lira verdi

TCMB’nin, Türk Lirası’nı sıkılaştırma adımları kapsamında düzenlediği geleneksel yöntemli repo ihalelerine bugün bir yenisi daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir