Borsa İstanbul haftaya rekorla başladı

Borsa İstanbul haftaya rekorla başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta 13,41 puan ve yüzde 1,04 artarak 1.304,70 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Borsanın açılışında bankacılık endeksi yüzde 1,56 ve holding endeksi yüzde 0,88 değer kazandı.

Tüm sektör endeksleri güne yükselişle başlarken, en fazla kazandıran yüzde 3,63 ile orman, kağıt, basım oldu.

GEÇEN HAFTA VERİLERİNİN DEVAMI GELDİ

Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan’ın atanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara ilginin arttığı görüldü. Dolar/TL’nin bir haftada yüzde 11,5 değer kaybetmesinin de desteğiyle Borsa İstanbul’da işlem hacmi rekorları kırılarak, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.303,81 puan görüldü.

BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 1,54 değer kazanırken, haftayı da bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 8,33 artışla 1.291,29 puandan tamamladı.

YATIRIMCILARIN ODAĞINDAKİ KONULAR

Analistler, bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Naci Ağbal başkanlığında perşembe günü gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının yatırımcıların odağında bulunduğunu belirterek, Türk Lirası varlıklarda görülen pozitif seyrin devam edebileceğini ifade etti.

DİRENÇ KONUMU

Bugün Asya’da açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesinin ardından yurt içinde bütçe dengesi ve yurt dışında ABD’de New York Fed sanayi endeksinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı konuşmanın takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.340 seviyesinin direnç konumunda olduğunu söyledi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Samsun'da kadınlar pandemide ürettiklerinden sergi açtı

Samsun’da kadınlar pandemide ürettiklerinden sergi açtı

Samsun İlkadım Halk Eğitim Merkezi’ndeki kursiyerler koronavirüs salgını sırasında ürettiklerini bir sergi açarak değerlendirdi. Kursiyerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir