BIST 50 endeksinde "yukarı adım kuralı" bugün de geçerli

BIST 50 endeksinde “yukarı adım kuralı” bugün de geçerli

20 Aralık 2021’den bu yana aralıksız olarak süren açığa satış kuralı haftanın son gününde de geçerli oldu.

Yatırımcının panikle satış yaparak, zarar etmesinin Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylarda 20 Aralık 2021’de uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde “yukarı adım kuralının” bugün de devam edeceğini duyurdu.

AÇIKLAMA KAP’TA YER İLADI

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabildiği anımsatıldı.

AÇIKLAMADA DOĞRU İŞARETLEME KONUSUNDA UYARIDA BULUNULDU

Söz konusu paylara yönelik açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının, bugünkü seansta da devam etmesine karar verildiği aktarılan açıklama şöyle:

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir.


SON GERÇEKLEŞEN FİYATIN BİR ÖNCEKİ FİYATTAN DAHA YÜKSEK OLMASI HALİNDE

Ancak açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Kaynak: www.ensonhaber.com

Bunlara Bakın

Aralık ayında 14 binin üzerinde konut satıldı

İzmir’de konut satışları yüzde 53,7 oranında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, İzmir’de ilk defa satılan konut sayısı bir önceki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.