Trump’ın corona tedavisinde kullanılan ilaca acil onay verildi

Trump’ın corona tedavisinde kullanılan ilaca acil onay verildi

Regeneron adlı bir biyoteknoloji şirketi tarafından üretilen bu ilaç, iki güçlü antikorun kokteyl olarak verilmesini içeriyor. Yapılan ilk araştırmalar, bu ilacın hastalığın ilk evrelerinde alan hastalarda enfeksiyonu kontrol altında tuttuğunu ve hastaneye başvurma oranını azalttığını gösteriyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ilaç şirketi Eli Lilly’nin geliştirdiği benzer bir tedavi yöntemine de ay başında onay verilmişti.

FDAnın Regeneron’un tedavisine verdiği onay sınırlı bir kapsama sahip. Bu tedavinin corona testi pozitif çıkan ve durumunun ağırlaşması riski bulunan hastalarda kullanılması öngörülüyor.

Regeneron yaptığı açıklamada, bu kokteylin Kasım ayında yaklaşık 80 bin kişiye yetecek miktarda üretilmiş olacağını söylemişti. Bu sayının Ocak ayının ilk haftasında 200 bine, Ocak sonunda da 300 bine çıkartılması planlanıyor.

Şirket, İsviçreli ilaç üreticisi Roche ile yaptığı anlaşma kapsamında 2021 başında kokteylin üretiminin daha da artacağını belirtiyor.

Regeneron, ABD’de federal yönetimden 500 milyon dolarlık maddi kaynak aldı. İlk üretilen 300 bin dozun hastalara ücretsiz verilmesi öngörülüyor.

İlginizi ÇekebilirSputnik V aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna’dan daha ucuz olacak İlginizi Çekebilir’Corona anne karnındaki bebeğe geçebiliyor’

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Bunlara Bakın

Toplam sağlık harcaması 201 milyar lirayı geçti

Afganistan’da çocuk felci aşılaması yapan görevlilere saldırı: 4 ölü, 3 yaralı

Afganistan’ın Nangarhar vilayetinin 3 farklı noktasında çocuk felci aşılaması yapan sağlık görevlilerine silahlı saldırı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir