Tayland Kraliyet Tapınağı

Tayland Kraliyet Tapınağı’nın duvarına monarşi karşıtı semboller çizildi: 2 gözaltı

Giriş:28 Mart 2023 23:36

Güncelleme:28 Mart 202323:36

Tayland Kraliyet Tapınağı’nın duvarına monarşi karşıtı semboller çizildi: 2 gözaltı

Tayland’ın başkenti Bangkok’taki Tayland Kraliyet Tapınağı olarak bilinen Wat Phra Kaew Tapınağı’nın (Zümrüt Tapınağı) duvarına sprey boya ile monarşi karşıtı semboller çizen bir eylemci ile 14 yaşındaki bir kız polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Tayland Kraliyet Tapınağı’nın duvarına monarşi karşıtı semboller çizildi: 2 gözaltı – Tıkla İzle


Tayland’da monarşi karşıtı bir kişi Büyük Saray’a bağlı olan ve Tayland Kraliyet Tapınağı olarak bilinen Wat Phra Kaew Tapınağı’nın (Zümrüt Tapınağı) duvarına sprey boya ile monarşi karşıtı semboller çizdi. Eylemci, kısa sürede polis tarafından gözaltına alındı Yetkililer, eylemcinin Bangoen isimli 25 yaşındaki monarşi karşıtı eylemleriyle bilinen bir sanatçı olduğu açıkladı.

Bangoen’in gözaltına alınmasının ardından polis ekiplerini karakola kadar takip eden ve bu sırada sosyal medyada canlı yayın yaptığı tespit edilen Thanapol isimli 14 yaşındaki bir kız da polis tarafından gözaltına alındı. Thanapol’un gözaltına alındığı sırada cep telefonuyla sosyal medyada yaptığı canlı yayın devam ederken, karakolda yaşanan arbede kameralara yansıdı.

Son dönemlerde sıkça monarşi karşıtı eylemlere ev sahipliği yapan Tayland’da 14 yaşındaki kızın polis ekiplerince sert bir müdahale ile gözaltına alınması sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

Tayland’da kraliyet ailesini aşağılamaya ve tehdit etmeye yönelik uygulanan Ceza Kanunu’nun 112. maddesine atıfta bulunan 112 numarası, Tayland’da monarşi karşıtı eylemciler tarafından kullanılıyor. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.


Kaan Çolak

 

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.iha.com.tr

Bunlara Bakın

Bükreş Dokuzlusundan Ukrayna

Bükreş Dokuzlusundan Ukrayna’ya destek mesajı

Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ile Slovakya’nın oluşturduğu ve NATO’nun doğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir