Tarih verildi! ABD’de Covid-19 aşılamaları başlıyor

Tarih verildi! ABD’de Covid-19 aşılamaları başlıyor

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ve ortağı BioNTech, geliştirdikleri Covid-19 aşısının ABD’de acil kullanım yetkisi için geçtiğimiz Cuma günü ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) resmi başvuruda bulunmuştu.

FDA’nın Aşı Danışma Komitesi’nin ise 10 Aralık’ta toplanması bekleniyor. ABD’nin Covid-19 Aşı Programı Başkanı Dr. Moncef Slaoui Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, planlarının aşının onaylanmasının ardından “aşıları aşı bölgelerine 24 saat içinde göndermek” olduğunu aktardı. Slaoui, aşının “belki de onaylandıktan iki gün sonra 11 veya 12 Aralık’ta” piyasaya sürülebileceğini ifade etti.

YÜZDE 95 ETKİLİ OLDUĞU DUYURULMUŞTU

ABD’li ilaç devi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, ortaklaşa geliştirdikleri “BNT162b1” adlı corona virüsü aşısının 18 Kasım’da virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülke genelinde corona virüsü vakalarının “hızla arttığı” konusunda uyarırken, vatandaşlara 26 Kasım’daki Şükran Günü tatili için seyahat etmekten kaçınmaları çağrısında bulundu. ABD’de Covid-19’a bağlı can kayıpları Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. (İHA)

ABD’de toplam vaka sayısı 12 milyon 471 bin 316’a, toplam can kaybı ise 261 bin 932’ye ulaştı.

 

İlginizi ÇekebilirSputnik V aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna’dan daha ucuz olacak İlginizi ÇekebilirAlmanya’da skandal corona olayı! Türk hasta da o hastanede ölmüş

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Bunlara Bakın

Endonezya

Endonezya’daki yanardağ patlamasında can kaybı 13’e yükseldi

Endonezya’nın Doğu Java bölgesinde yer alan 3 bin 676 metre yükseklikteki Semeru Yanardağı’nda dün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir